Kriptovalūtu veidi – kas tie ir?

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem

⚡️ Kas ir blokķēde?

Blokķēde ir visu veidu kriptovalūtas darījumu digitālā virsgrāmata. Tā nepārtraukti aug, jo tai tiek pievienoti “pabeigti” bloki ar jaunu ierakstu kopumu. Katrā blokā ir iepriekšējā bloka kriptogrāfiskais hešs, laika zīmogs un darījuma dati. Bitcoin mezgli izmanto bloku ķēdi, lai atšķirtu likumīgus Bitcoin darījumus no mēģinājumiem atkārtoti iztērēt monētas, kas jau ir iztērētas citur. Vairāk

⚡️ Kas ir kalnrūpniecība?

Ar kalnrūpniecību tiek radīti jauni Bitcoin un citas kriptovalūtas. Kalnračiem tiek maksāta atlīdzība ar kriptovalūtu par darījumu verifikāciju un reģistrēšanu blokķēdes digitālajā virsgrāmatā. Ethereum kalnraču atalgojums tiek piešķirts, pamatojoties uz viņu veiktā darba daļu, nevis uz to daļu no kopējā kalnraču iegūto bloku skaita.

⚡️ Ar ko ir nodrošināta kriptovalūta?

Atbilde uz šo jautājumu atšķiras atkarībā no kriptovalūtas. Bitcoin nav ar neko nodrošināts, bet gan ar savu blokķēdes protokolu. Ethereum ir nodrošināts ar savu blokķēdi, kā arī ar eteru, kas tiek izmantots, lai maksātu transakciju maksu un kalnračiem. Ripple atšķiras ar to, ka blokķēdes vietā tiek izmantota konsensa virsgrāmata, un tā ir nodrošināta ar XRP, kas tiek izmantota darījumu maksu apmaksai.

⚡️ Kādi ir dažādi kriptovalūtu veidi?

Dažādi kriptovalūtu veidi ir Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), Stablecoins un EOS.IO (EOS). Katrai no tām ir savas unikālas iezīmes un priekšrocības.

⚡️ Kā tiek radīta kriptovalūta?

Kriptovalūta tiek ražota procesā, ko sauc par kalnrūpniecību. Kalnračiem tiek piešķirta atlīdzība ar kriptovalūtu par darījumu verifikāciju un reģistrēšanu blokķēdes digitālajā virsgrāmatā. Ethereum kalnračus atalgo, pamatojoties uz viņu veiktā darba daļu, nevis uz to daļu no kopējā kalnraču iegūto bloku skaita.

Kriptovalūtas veidi

Kriptovalūta ir digitāls aktīvs, kas paredzēts kā apmaiņas līdzeklis un izmanto kriptogrāfiju, lai nodrošinātu darījumus, kontrolētu jaunu vienību radīšanu un pārbaudītu aktīvu nodošanu. Kriptovalūtas ir decentralizētas, tas nozīmē, ka tās nav pakļautas valdības vai finanšu iestāžu kontrolei. Ir daudz dažādu kriptovalūtu veidu, un katrai no tām ir savas unikālas iezīmes un mērķi. Šajā bloga ierakstā mēs aplūkosim dažādus kriptovalūtu veidus un to, ar ko tie atšķiras viens no otra!

Virtuālā valūta ir digitālās valūtas veids. Visas virtuālās valūtas ir digitālas (pastāv tikai internetā), tomēr ne visas digitālās valūtas ir virtuālas. 

Kriptovalūtas veidi un to iezīmes
Kas ir stabilokoins?

Digitālā nauda, ko dažkārt dēvē arī par kibernētu naudu, ir sinonīms elektroniskajai naudai ar tradicionālās (fiat) naudas īpašībām, kas var būt regulēta un nekontrolēta. Virtuālās valūtas un kriptovalūtas ir divi digitālās naudas veidi.

Kriptovalūta: veidi un to iezīmes

Kas ir Bitcoin

Kas ir Bitcoin kriptovalūta
Kas ir Bitcoin Kriptovalūtas veidi

Bitcoin ir pirmā un pazīstamākā kriptovalūta. To 2009. gadā izveidoja anonīma persona vai cilvēku grupa ar pseidonīmu Satoshi Nakamoto. Bitcoin ir decentralizēta kriptovalūta, kas nozīmē, ka tā nav pakļauta valdības vai finanšu iestāžu kontrolei. Darījumus pārbauda datoru tīkls, ko sauc par kalnračiem, un tie tiek reģistrēti publiski izplatītā virsgrāmatā, ko sauc par blokķēdi. Bitcoin var pirkt, pārdot vai apmainīt pret precēm un pakalpojumiem.

Kur var iegūt bitkoinus?
 Kriptovalūtas veidi
Kas ir žetons

Kā darbojas Bitcoin: Kas jums jāzina par digitālo valūtu Bitcoin.

Bitcoin ir digitālā valūta, kas nozīmē, ka tā ir nauda, kuru kontrolē un rada kods. Šis kods ir uzrakstīts atvērtā koda datorvalodā, kas ļauj ikvienam to pārskatīt vai rediģēt. Bitcoin nav fiziska nauda; tā neeksistē reālajā pasaulē kā parastās fiat valūtas, piemēram, dolāri, eiro, jenas un juaņas. Tā pastāv tikai internetā, parasti digitālos makos. Bitkoinu makam var būt dažādi veidi: lietotne, ko palaižat savā tālrunī vai datorā un kurā tiek glabāti jūsu bitkoini, vai pat tikai papīra gabaliņš, uz kura uzdrukāta bitkoinu adrese.

Kā nopelnīt no bitkoiniem? kriptovalūtas veidi
Kriptovalūtas veidi

Kur var iegūt bitkoinus?

Bitkoīnus var iegādāties par reālo naudu vai tirgot tos ar citām digitālajām valūtām. Pastāv dažādas biržas, kas atvieglo bitkoinu pirkšanu un pārdošanu.Coinbase ir viena no populārākajām biržām, kur var pirkt, pārdot un tirgot bitkoinus.

Kā iegādāties bitcoin un vai jūs varat no tā nopelnīt?

Vai jūs varat nopelnīt bitkoinus? 
Kā iegādāties Bitcoin

Kā iegādāties Bitcoin? Bitcoin var iegādāties dažādās biržās. Populārākās ir Coinbase, Kraken un binance coin. Kad esat izveidojis kontu biržā, jums tajā būs jāiemaksā nauda, lai jūs varētu sākt pirkt Bitcoin.

Vai jūs varat nopelnīt ar Bitcoins? 

Jā, jūs varat! Ir dažādi veidi, kā to darīt: tirgoties, kalnraktuvēs vai sniegt pakalpojumus apmaiņā pret bitkoiniem.

Kādēļ kalnrūpniecībai ir vērts iegūt bitcoin? https://www.investopedia.com

Kā bitcoin likme mainījusies tās vēsturē?

Kas ir altcoin?
Kas ir altcoin?

Kas ir altcoin?

Bitcoin galvenais konkurents tiek dēvēts par altcoin. Jebkura kriptovalūta, kas nav Bitcoin, tiek saukta par altcoin. Altkoini bieži tiek radīti, lai uzlabotu Bitcoin funkcijas vai sasniegtu citus mērķus un uzdevumus. Ethereum, Litecoin, Dogecoin un XRP ir dažas labi zināmas alternatīvās monētas.

2008. gadā bitcoin atvērtā pirmkoda kods un tā palaišana izraisīja tūkstošiem alternatīvu bitcoin monētu (altkoinu) izveidi, kuras dažkārt dēvē par atdarināšanas valūtām.

Lielākā daļa no tiem ir salīdzināmi ar bitcoin. Piemēram, Litecoin, kas ir bitcoin līdzīga vienādranga valūta un globāls maksājumu tīkls, izstrādāja Čārlijs Lī, lai to varētu salīdzināt ar bitcoin.

Tomēr ir arī citi iemesli, kāpēc iegādāties bitcoin:

Iemesli, kāpēc iegādāties Bitcoin kriptovalūtu
Kā darbojas Bitcoin?
 • Piemēram, Ethereum ir pasaulē pirmā programmējamā blokķēde, kas ļauj izstrādātājiem radīt un izvietot decentralizētas lietojumprogrammas (DApps) un viedos līgumus.
 • IOTA kriptovalūta ir jauns datu pārraides un darījumu norēķinu līmenis lietu interneta (IoT) un mašīna-mašīna (M2M) ekonomikai, kā to raksturo tās radītāji. Tiek izmantota IOTA izstrādātā sadalītās virsgrāmatas tehnoloģija Tangle.
 • Visas kriptovalūtas darbojas savos tīklos, izmantojot sadalītās virsgrāmatas tehnoloģiju (DLT). Blokķēde ir visizplatītākais un populārākais DLT veids. Katra altcoin atšķirīgās pamatā esošās koda variācijas padara to unikālu.
 • Saskaņā ar CoinMarketCap datiem ir pieejamas vismaz 900 kriptovalūtas, no kurām vērtīgākās ir Ethereum (ETH), Ripple (XRP), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC) un EOS.IO (EOS).

Kas ir stabilsumma?

Kas ir stabilokoins?
Kas ir stabilsumma?

Stabilsumma ir kriptovalūtas veids, kas ir izstrādāts, lai samazinātu cenu svārstīgumu. Stabilo monētu nodrošinājums ir aktīvi, piemēram, fiat valūta (piem.

Kas ir žetons

Kas ir žetons
Kāds ir žetona piemērs?

Žetons ir kriptovalūtas veids, kas pārstāv aktīvu vai lietderību. Žetonus bieži emitē uzņēmumi sākotnējā monētu piedāvājuma (ICO) laikā, lai piesaistītu līdzekļus. Žetonus var izmantot, lai iegādātos preces un pakalpojumus, vai arī tie var piešķirt tādas tiesības kā balsstiesības vai īpašumtiesības.

Kas izdod žetonus

Kas ir žetonu emisija?
Kā tiek emitēti žetoni?

Žetonus var emitēt jebkurš, taču lielāko daļu emitē uzņēmumi vai projekti. Uzņēmumi bieži emitē žetonus ICO laikā, lai piesaistītu līdzekļus savam projektam.

Ir vairāki žetonu veidi:

 • Kapitāla žetoni – uzņēmuma vērtspapīri (akcijas), pakalpojumu žetoni – tos izmanto tiešsaistes platformas un tie var pārstāvēt punktus, spēļu valūtu, reputāciju utt.
 • Ar aktīviem nodrošināti žetoni ir saistības attiecībā uz pakalpojumiem vai precēm.

Kas laiž apgrozībā žetonus 

Žetonus var izlaist ikviens, bet lielāko daļu izlaiž uzņēmumi vai projekti. Uzņēmumi bieži palaiž žetonus ICO laikā, lai piesaistītu līdzekļus savam projektam.

Kas ir DeFi-tokēni

Kas ir DeFi žetoni?
Kādi ir labākie DeFi žetoni?

DeFi žetoni ir žetoni, kas pārstāv aktīvus decentralizētā finanšu (DeFi) protokolā. DeFi

Kas ir kriptovalūtas dakša

Šķelšanās ir kriptovalūtas programmatūras izmaiņas, kas rada divas dažādas blokķēdes versijas ar atšķirīgiem noteikumiem. Šķiles var rasties nejauši (kļūdu dēļ) vai tīši (lai pievienotu jaunas funkcijas). Ja notiek sašķelšanās, dažādas blokķēdes versijas ir savstarpēji nesaderīgas.

Dakša var būt pagaidu vai pastāvīga. “Hard fork” ir pastāvīgas izmaiņas protokolā, kas rada jaunu blokķēdes versiju, kura nav saderīga ar veco. Mīksta dakša ir ar atpakaļejošu darbību savietojama protokola izmaiņa.

Kas ir ERC20 žetons

Vai ERC20 ir tas pats, kas ETH?
Kuras monētas ir ERC20?

ERC20 žetons ir kriptovalūtas veids, kas kā infrastruktūru izmanto Ethereum tīklu. ERC20 žetonus izveido, izmantojot Ethereum viedo līgumu sistēmu, un tos var izmantot, lai atveidotu jebko (piemēram, lojalitātes punktus, valūtu, aktīvus).

ERC20 žetoni tiek glabāti un pārskaitīti, izmantojot Ethereum makus (piemēram, MetaMask, MyEtherWallet).

Nenomaināmo žetonu skaidrojums https://www.forbes.com/advisor/investing/cryptocurrency/nft-non-fungible-token/

Kriptovalūtu piemēri.

Lai labāk izprastu kriptovalūtu tirgus aktīvu daudzveidību, ir lietderīgi aplūkot konkrētas kriptovalūtas, žetonus un stabelkoīnus.

Kāds ir galvenais Bitcoin mērķis?
Kāda ir bitcoin nozīme?

Bitcoin (BTC) bija pirmā decentralizētā kriptovalūta, kas tika izveidota 2009. gadā.

Kriptonauda Bitcoin plusi::

 • ✅ tā ir slavenākā un atpazīstamākā kriptovalūta;
 • ✅ ir ar visilgāko vēsturi un augstāko tirgus kapitalizāciju;
 • ✅ ir vispopulārākais starp uzņēmumiem, investoriem un lietotājiem.
Kas ir Ripple (XRP)?
Kas ir Ripple (XRP)?

Ripple (XRP) ir digitālais aktīvs, kas tika izveidots, lai nodrošinātu ātrāku un pieejamāku naudas sūtīšanas veidu visā pasaulē.

Ripple plusi:

 • ✅ var izmantot ikviens, tostarp bankas un finanšu iestādes;
 • ✅ Darījumi ir ātri (aizņem aptuveni četras sekundes) un lēti (komisijas maksa ir aptuveni 0,004 $);
 • ✅ var apmainīt pret citiem aktīviem, piemēram, fiat valūtām vai citām kriptovalūtām.
Vai Ethereum ir labs ieguldījums?
Kāda ir ētera nozīme?

Ethereum (ETH) ir decentralizēta platforma, kurā darbojas viedie līgumi – lietojumprogrammas, kas darbojas tieši tā, kā ieprogrammēts. 

Šī decentralizētā skaitļošanas platforma tika izveidota, pamatojoties uz savu blokķēdi. Tās pamatā ir viedo līgumu izpilde.  Šie līgumi ir uzrakstīti īpašā programmēšanas valodā Solidity.

Kriptogrāfiskā ethereum plusi:

 • ✅ iespēja uz tās pamata izveidot decentralizētas lietojumprogrammas;
 • ✅ liels darījumu ātrums (aptuveni 15 sekundes);
 • ✅ salīdzinoši zemas darījumu maksas.

Сrypto Ripple (XRP) ir reālā laika bruto norēķinu sistēma (RTGS), valūtas apmaiņas un naudas pārvedumu tīkls.

Bitcoin Cash (BCH) ir 2017. gada augustā radīta kriptovalūta, kas atvasināta no Bitcoin.

Kāds ir galvenais Bitcoin mērķis?
Litecoin (LTC) pārskats.

Litecoin (LTC) ir vienādranga kriptovalūta un atklātā pirmkoda programmatūras projekts, kas izdots ar MIT/X11 licenci.

Litecoin plusi ir šādi:

 • ✅ ātrāks darījuma apstiprināšanas laiks (aptuveni divarpus minūtes);
 • ✅ lielāks maksimālais iegūstamo monētu skaits (84 miljoni).

Stablecoins ir kriptovalūtas veids, kas ir izstrādāts, lai samazinātu cenas svārstīgumu.  Populārākais stabilokoins ir Tether (USDT), kas ir piesaistīts ASV dolāram.

Galvenā stabilu monētu priekšrocība ir to stabilitāte, kas padara tās piemērotas izmantošanai dažādās situācijās, piemēram:

 • maksājumi tiešsaistē;
 • tirdzniecība;
 • vērtības saglabāšana.
Populārākie kriptovalūtu veidi
EOS.IO izmantošanas funkcijas un priekšrocības

EOS.IO (EOS) ir blokķēdes protokols, ko nodrošina vietējā valūta EOS.

Tether (USDT) ir stabilocoin, kas apgalvo, ka to atbalsta USD ar vienu pret vienu.

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem