Kas ir automatizētie tirgus uzturētāji?

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem

⚡️ Vai Robinhood ir tirgus veidotājs?

Kad jūs tirgojat akcijas, ETF un iespējas līgumus Robinhood, mūsu rīkojumi nekavējoties tiek nosūtīti tirgus uzturētājiem, kuri parasti piedāvā zemākas cenas nekā publiskās biržas. Lai konkurētu ar biržām, mēs sadarbojamies ar tirgus uzturētājiem, kas tādām brokeru sabiedrībām kā mūsu sniedz atlaides.

⚡️ Kas ir DeFi kriptovalūtu pasaulē?

Termins “Decentralizētie finanšu” (vai vienkārši DEFi) attiecas uz tehnoloģiju grupu, kuras mērķis ir izveidot jaunu interneta finanšu sistēmu, aizstājot esošos starpniekus un uzticības mehānismus, izmantojot blokķēdes.

⚡️ Kas ir AMM un DEX?

Automatizētais tirgus veidotājs (AMM) ir rudimentārs protokols, kas nodrošina decentralizētas biržas (DEX) funkcionalitāti, ļaujot tirgot aktīvus, izmantojot kriptovalūtu pūlus kā darījumu partnerus, nevis tipisku pircēju un pārdevēju tirgu.

⚡️ Kāpēc Bitcoin nav DeFi?

Bitcoin ir digitālās valūtas veids, kas darbojas savā blokķēdē un darbojas līdzīgi kā fiat nauda. Savukārt DeFi ļauj aizņemties, aizdot un tirgot tādas kriptovalūtas kā Bitcoin, līdzīgi kā tradicionālās finanšu iestādes, piemēram, bankas.

2018. gadā, kad Uniswap debitēja, tā bija pirmā decentralizētā sistēma, kurā veiksmīgi tika izmantota automatizētā tirgus veidotāja (AMM) tehnoloģija.

Visu decentralizēto biržu (DEX) pamatā esošais protokols ir Automated Market Maker (AMM). DEX ļauj lietotājiem tirgot kriptovalūtas tieši, bez starpniekiem. Automatizētie tirgus veidotāji (AMM) ir decentralizēti tirdzniecības mehānismi, kuriem nav nepieciešamas centralizētas biržas vai tradicionālās tirgus veidotāju metodes. Šajā rakstā aplūkots, kā darbojas AMM.

Kā darbojas automatizētais naudas veidotājs?
Ko dara tirgus uzturētājs?

Tirgus veidotāji ir cilvēki, kas veido tirgus. Apskatīsim, kas ir tirgus uzturētāji un ko viņi dara.

Kāda ir atšķirība starp tirgus uzturētāju un rīkojumu pieņēmēju?

Tirgus uzturētājs būtībā rada likviditāti tirdzniecības pāriem centralizētās biržās, citiem vārdiem sakot, atvieglo tirgotājiem pirkšanu vai pārdošanu. Centrālā birža to dara, organizējot un uzraugot darījumus, kā arī piedāvājot automatizētu sistēmu, kas saskaņo pirkšanas un pārdošanas darījumus. Piemēram, ja tirgotājs A vēlas iegādāties 1 BTC par 34 000 ASV dolāru, birža garantē, ka tirgotājs B būs gatavs un vēlēsies pārdot 1 BTC par šo cenu.

Kas ir Coinbase automatizētais tirgus veidotājs?
Kas ir automatizētie tirgus uzturētāji?

Ko darīt, ja birža nespēj uzreiz atrast atbilstošus pirkšanas un pārdošanas rīkojumu atbilstību?

Šādā gadījumā mēs definējam aktīvu likviditāti kā ierobežotu.

Terminu “likviditāte” bieži lieto, lai aprakstītu vieglumu, ar kādu aktīvu var nopirkt un pārdot. Augsta likviditāte nozīmē, ka tirgus ir aktīvs un tajā ir daudz konkrētā aktīva pircēju un pārdevēju. Zema likviditāte norāda uz mazāku aktivitāti un apgrūtina aktīva iegādi un pārdošanu.

Kāpēc mums ir nepieciešams AMM?
Kas ir lielākie tirgus veidotāji?

Ja rodas novirzes, tās parasti izraisa likviditātes trūkums. Citiem vārdiem sakot, aktīva cena darījuma brīdī ievērojami mainās, pirms tas tiek pabeigts. Tas bieži notiek svārstīgos tirgos, piemēram, kriptovalūtu tirgos. Rezultātā biržām ir ātri jāizpilda darījumi, lai līdz minimumam samazinātu cenu slīdēšanu.

No otras puses, centralizētajās biržās ir nepieciešami pieredzējuši tirgotāji vai finanšu organizācijas, lai nodrošinātu tirdzniecības pāru likviditāti, tādējādi radot veiklu tirdzniecības sistēmu. Šīs finanšu iestādes sagatavo daudz pirkšanas un pārdošanas rīkojumu, lai saskaņotu mazumtirdzniecības tirgotāju rīkojumus. Tas ļauj biržai garantēt, ka darījuma partneri vienmēr ir pieejami visiem darījumiem. Šajā sistēmā likviditātes nodrošinātāji uzņemas tirgus veidotāju lomu. Citiem vārdiem sakot, tirgus uzturētāji palīdz procesos, kas nepieciešami, lai nodrošinātu likviditāti tirdzniecības pāriem.

Vai UniSwap ir AMM?
Kā kļūt par bitcoin tirgus uzturētāju?

Kāda ir tirgus uzturētāja definīcija?

DEX ir decentralizētas biržas, kuru mērķis ir līdz minimumam samazināt visus kriptovalūtas tirdzniecībā iesaistītos starpniekus. Tās neatbalsta rīkojumu saskaņošanas tehnoloģijas vai glabāšanas infrastruktūru (kur birža glabā visas privātā maka atslēgas). Tā rezultātā DEX veicina autonomiju, lai lietotāji varētu iesaistīties darījumos tieši no ne-kustodialu makiem (makiem, kuros

DEX arī aizstāj standarta pasūtījumu sistēmas ar jaunākiem, modernākiem protokoliem, ko sauc par AMM. Šīs tehnoloģijas izmanto viedos līgumus – pašizpildāmas datorprogrammas -, lai noteiktu digitālo aktīvu cenu un nodrošinātu likviditāti, iesprostojot to līgumos. Lietotāji tehniski netirgo pret citām pusēm; tā vietā viņi veic tirdzniecību starp viedajos līgumos pieejamo likviditāti.

Kuras ir lielākās kriptovalūtas biržas?
Kas ir automatizētais tirgus uzturētājs (AMM)?

Kā darbojas automatizētie tirgus uzturētāji (AMM)?

Pirms mēs varam izpētīt, kā darbojas AMM, mums jāizprot rīkojumu portfeļa jēdziens. Pasūtījumu grāmata ir digitālā virsgrāmata, kurā visi konkrēta aktīva pirkšanas un pārdošanas rīkojumi ir sakārtoti pēc cenu līmeņa. Tātad, kad tirgus uzturētājs centralizētā biržā izvieto jebkura veida rīkojumu, viņš būtībā izveido ierakstu rīkojumu reģistrā.

Ikviens, ne tikai tirgus uzturētāji, var palīdzēt šiem pūliem, ieguldot aktīvus no pūla. Piemēram, ja vēlaties piedāvāt likviditāti ETH/USDT pūlam, jums ir jānodrošina noteikta iepriekš noteikta ETH proporcija pret USDT.

Kas ir automatizētie tirgus uzturētāji?
Ko dara tirgus uzturētājs?

Lai pēc iespējas konsekventāk uzturētu aktīvu līdzsvaru likviditātes pūlos un novērstu cenu atšķirības starp pūlu aktīviem, AMM izmanto iepriekš noteiktas matemātiskas formulas. Piemēram, Uniswap izmanto vienkāršu formulu x*y=k, lai noteiktu matemātisko attiecību starp konkrētiem likviditātes pūlos esošajiem aktīviem.

Formula: Šo metodi izmanto, ja vēlaties salīdzināt divas zināmas proporcijas. Piemēram, akciju tirgū šo vienādojumu izmanto, lai parādītu, kā viena aktīva vērtība mainās salīdzinājumā ar cita aktīva vērtību. Mūsu piemērā x atspoguļo A aktīva vērtību, bet y ir vienāds ar B aktīva vērtību; k ir konstante, bet a parāda abu aktīvu jauno proporciju pēc ieguldījuma

Kāda ir atšķirība starp tirgus uzturētāju un tirgotāju?
Kas ir lielākie tirgus veidotāji?

Būtībā Uniswap likviditātes pūli saglabā nosacījumu, ka A cenas un B cenas reizinājums vienmēr ir vienāds.

Kā piemēru ņemsim ETH/USDT likviditātes pūlu. Kad tirgotāji pērk ETH, viņi iegulda USDT pūlā un paņem ETH no tā. Tas izraisa Ethereum daudzuma samazināšanos pūlā, kā rezultātā cena palielinās, lai veiktu līdzsvarošanas darbu x*y=k. Turpretī, ja pūlā tiek iesūtīts vairāk USDT, ETH cena samazinās, jo likviditātes pūlā ir vairāk ETH.

Kam strādā tirgus uzturētājs? kas ir amms
Vai tirgus uzturētāji manipulē ar akciju cenām?

Kad AMM tiek veikti lieli pirkumi un no pūla tiek izņemts vai pievienots ievērojams daudzums žetonu, var būt ievērojamas cenu atšķirības starp pūla aktīvu un to tirgus vērtību (cenu, par kādu tos tirgo daudzās biržās).Tomēr pieņemsim, ka pūla cena ir 2500 dolāru. ETH tirgus cena var būt 3000 USD, bet, ja kāds pievienojis pūlam daudz ETH, lai izņemtu citu valūtu, tā var būt tikai 2850 USD.

Lai būtu iespējams izmantot arbitrāžas iespējas, kriptovalūtu biržām ir nepieciešama augsta līmeņa likviditāte. Tas nozīmē, ka vienmēr būs pietiekami daudz tirgus rīkojumu, lai izpildītu liela apjoma tirdzniecības pieprasījumus. Tāpēc, ja apsverat iespēju izveidot pūlu biržā, ziniet, ka tur būs pietiekami daudz vietas, lai tirgotos ar lieliem Ether apjomiem.

Vai Robinhood ir tirgus uzturētājs?
Vai tirgus veidotāji tirgojas pret jums?

Arbitrāžas tirgotāji labprāt meklē aktīvus, kas tiek tirgoti ar diskontu likviditātes pūlos, un pērk tos, līdz aktīvu cena atkal atbilst to tirgus vērtībai.

Piemēram, ja ETH cena likviditātes pūlā samazinās salīdzinājumā ar tā maiņas kursu citās biržās, arbitrāžas tirgotāji var gūt peļņu, iegādājoties ETH pūlā par zemāku cenu un pārdodot to par lielāku summu ārējās biržās. Pulkā esošā ETH cena pakāpeniski atjaunosies, līdz ar katru darījumu tā sasniegs parasto tirgus kursu.

Kā tirgus uzturētāji pelna naudu no starpības?
Vai tirgus uzturētāji var redzēt apturēšanas rīkojumus?

Nobeigumā jāatzīmē, ka x*y=k no Uniswap ir tikai viena no matemātiskajām formulām, ko šodien izmanto AMM. Piemēram, Balancer izmanto daudz sarežģītāka veida matemātisko savienojumu, lai ļautu lietotājiem apvienot līdz pat 8 digitālajiem aktīviem vienā likviditātes pūlā. Savukārt Curve izmanto līkni, lai stabilizētu savu sintētisko aktīvu cenu.

Citiem vārdiem sakot, neiemetiet visas olas vienā grozā! To ir svarīgi atcerēties, jo katram AMM ir unikāls noteikumu kopums, ar kuru jums ir jāiepazīstas pirms tirdzniecības.

Tirgus uzturētāja definīcija
Tirgus uzturētāja nozīme

Likviditātes nodrošinātāju nozīme AMM

AMM, tāpat kā citām automatizētām tirdzniecības sistēmām, ir nepieciešama likviditāte. Nepietiekams pūla finansējums ir jutīgs pret paslīdēšanu. Lietotāji tiek aicināti iemaksāt digitālos aktīvus likviditātes pūlos, lai citi varētu tos tirgot, tādējādi samazinot slīdēšanu.

Pūla mērķis ir nodrošināt drošību tirgotājiem, kuriem trūkst līdzekļu. Lai mudinātu likviditātes nodrošinātājus (LP) uzturēt pūlu, tie saņems daļu no maksām, kas tiks samaksātas par tajā apstrādātajiem darījumiem. Citiem vārdiem sakot, ja jūsu depozīts veido 1% no pūlā iesprostotās likviditātes, jūs nopelnīsiet aptuveni 0,25% no iekasētajām darījuma maksām.

Kā darbojas automatizētie tirgus uzturētāji?
Kā darbojas kriptogrāfiskā Dex amm definīcija?

No otras puses, AMM piešķir pārvaldības žetonus LP un tirgotājiem. Pārvaldības žetons ir paredzēts, lai īpašniekam dotu iespēju ietekmēt AMM protokola administrēšanu un attīstību.

AMM ir vairākas ražas novākšanas iespējas.

Papildus iepriekš minētajiem stimuliem LP var gūt labumu arī no ienesīguma pieauguma iespējām, kas sola palielināt to peļņu. Lai izmantotu šo priekšrocību, viss, kas jums jādara, ir jānogulda attiecīga proporcija digitālo aktīvu AMM protokola likviditātes fondā. Kad jūsu depozīts ir apstiprināts, AMM protokols nosūtīs jums LP žetonus. Dažos gadījumos jūs pēc tam varat noguldīt – jeb “ieguldīt” – šo žetonu atsevišķā aizdevumu protokolā un nopelnīt papildu procentus.

Kas ir automatizētie tirgus uzturētāji definīcija kripto )?
Kā tirgus veidotāji veido tirgu?

Tādējādi jūs varat optimizēt savus ienākumus, izmantojot decentralizēto finanšu (Defi) protokolu sadarbspēju vai savietojamību. Tomēr, lai izņemtu savus līdzekļus no sākotnējā likviditātes pūla, jums būs nepieciešams apmainīt likviditātes nodrošinātāja žetonu pret naudu.

Ko nozīmē neatgriezenisks zaudējums?

Vai tirgus uzturētāji manipulē ar akciju cenām?
Vai tirgus veidotāji tirgojas pret jums?

Ja svārstās likviditātes pūla apvienoto aktīvu cenu attiecība, tas var radīt neatgūstamus līdzekļu zaudējumus investoriem. Tas notiek tāpēc, ka, ja apvienotā aktīva cenu attiecība novirzās no sākotnēji ieguldītā, tas automātiski rada zaudējumus likviditātes pūlam (LP). Turklāt lielākas cenu svārstības rada lielākus naudas zaudējumus. Tomēr šāda veida svārstības ir īpaši tendētas uz zemas likviditātes pūliem.

Vai tirgus uzturētāji zaudē naudu?
Kā apmānīt tirgus uzturētāju?

Tomēr, tā kā cenu attiecība, visticamāk, atgriezīsies iepriekšējā līmenī, šis zaudējums ir tikai īslaicīgs. Ja LP negaida, kamēr cenu attiecība atgriezīsies sākotnējā līmenī, un nolemj priekšlaicīgi veikt naudas izņemšanu, tas cietīs pastāvīgus zaudējumus. Jāņem vērā, ka darījuma izmaksas vai LP žetonu izvietošanas maksa var anulēt šādus zaudējumus.

AMM drošības jautājumi

Lai gan AMM ir lielāka iespējamība, ka tos var uzlauzt, tas nenozīmē, ka centralizētās biržas ir drošas. Piemēram, 2016. gadā no Bitfinex tika nozagti BTC vairāk nekā četru miljardu dolāru vērtībā. Amerikas Savienoto Valstu Tieslietu departaments 2022. gada februārī daļu no šīs naudas atguva.

Ko dara tirgus uzturētājs?
Ko dara tirgus uzturētājs?

Tomēr Defi protokoli, piemēram, Uniswap, ir bijuši uzlauzti, kad tika nozagti noteiktu pūlu likviditātes noguldījumi. Lai gan pašlaik tiek ieviestas dažas drošības procedūras, lai novērstu turpmākus uzlaušanas gadījumus, ne visos Defi protokolos šie drošības pasākumi vēl ir ieviesti. Turklāt atkarībā no tā, kas sākotnēji rakstījis līgumu, arī viedos līgumus var uzlauzt.

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem