Visaptverošs ceļvedis par zibens tīklu

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem

⚡️ Ko dara zibens tīkls?

Zibens tīkls (LN) ir otrs slānis, kas ir izveidots uz Bitcoin (BTC) blokķēdes, lai ļautu veikt darījumus ārpus ķēdes jeb darījumus starp pusēm, kas nav blokķēdes tīkla daļa. Otro slāni veido vairāki maksājumu kanāli starp bitcoin lietotājiem vai privātpersonām.

⚡️ Vai zibens tīkls ir drošs?

Iegūt bitkoinus, izmantojot Lightning, ir ievērojami bīstamāk nekā saņemt parastos maksājumus.

⚡️ Kas izmanto zibens tīklu?

Lietotāji var sūtīt un saņemt “padomus” par bitkoiniem, izmantojot (LN) Twitter. Daudzi no 360 miljoniem ikmēneša aktīvo Twitter lietotāju var nekavējoties un bez maksas nosūtīt bitkoinu maksājumus citiem Twitter kontiem, pateicoties ar zibens tīklu saderīgajai maksājumu lietotnei Strike.

⚡️ Vai Bitcoin zibens tīklam ir monēta?

Ir būtiski atcerēties, ka (LN) neievieš jaunu kriptovalūtu, un tas nodrošina tādas pašas atļaujas kā Bitcoin. Tas ir decentralizēts, tam nav atļauju līmeņu, un tas ir atvērtais pirmkods. Tās drošību garantē darījumi Bitcoin tīklā, kuros tiek izmantoti viedie līgumi, lai nodrošinātu ātrus norēķinus ārpus tīkla.

Zibens tīkla kriptogrāfija

Zibens tīkls ir otrais slānis, kas sastāv no daudziem maksājumu kanāliem starp privātpersonām vai Bitcoin lietotājiem. Šis tīkls ir izveidots, izmantojot Bitcoin blokķēdi (BTC), un ļauj veikt darījumus ārpus ķēdes.

Kas ir zibens tīkls?
Kas ir zibatmiņas tīkls?

zibens tīkla kriptogrāfija tīkla kanāls ir divvirzienu darījuma metode, kurā cilvēki var sūtīt vai saņemt maksājumus viens no otra. Otrais slānis uzlabo blokķēdes lietojumprogrammu mērogojamību, organizējot darījumus, kas netiek veikti primārajā blokķēdes tīklā (pirmajā slānī), bet joprojām spēj izmantot tā jaudu.

Kriptovalūtas plaša mēroga izmantošanu bieži vien ierobežo tās mērogojamība. Piemēram, blokķēdes tīkls var apstrādāt miljoniem līdz miljardiem darījumu sekundē, ja tas ir pareizi mērogots. Ja norēķini un darījumu maksas tiek samazinātas ārpus tīkla, izmantojot (LN), tas ļauj izmantot jaunus lietojumus, piemēram, tūlītējus mikroplatījumus. Tas potenciāli varētu atbildēt uz problēmu “Vai par Bitcoin var nopirkt kafiju?”, kas nomāc daudzus potenciālos lietotājus.

Kas ir zibens tīkla kriptogrāfija
Vai Lightning tīkls ir labāks?

Tomēr zibatmiņu tīklam netrūkst arī trūkumu. Lielākās bažas rada lietotāju līdzekļu drošība, jo, ja lietotāji nav piesardzīgi, izmantojot tīklu, viņiem var draudēt monētu zaudēšana.

Lai gan zibatmiņas tīkls vēl tiek attīstīts, tā izaugsme rada dažas potenciālas bažas. Šie riski ietver nezināmas kļūdas un tehniskas grūtības, kas vēl nav novērotas.

Neskatoties uz šīm bažām, (LN) ir potenciāls radīt revolūciju Bitcoin un kriptovalūtā kopumā. Tas ir nozīmīgs solis uz priekšu blokķēdes tehnoloģijas attīstībā, un kādu dienu tas varētu palīdzēt padarīt Bitcoin par globālo valūtu, par kādu tai bija paredzēts kļūt.

Kā jūs izmantojat zibatmiņas tīklu?
Kas izmanto zibens tīkla kriptogrāfija?

Zibens tīkla vēsture ir īsa, bet notikumiem bagāta

2015. gadā Tadeuss Dria un Džozefs Pūns uzrakstīja rakstu ar nosaukumu “The Lightning Bitcoin Network”, kurā skaidroja zibens monētu tīkla koncepciju. Šīs idejas jau iepriekš apsprieda Satoshi Nakamoto, un Maiks Hērns 2013. gadā dalījās šajās sarunās ar bitcoin izstrādātāju Satoshi Nakamoto.

Publicētajā rakstā abstraktā ir minēti ārpus ķēdes esošie maksājumu kanāli. Maksājumu kanālus, kas pastāv ārpus tīkla, var izmantot, lai pārskaitītu naudu starp divām nepazīstamām personām, nepārslogojot tīklu, neatkarīgi no tā, cik daudz datu tiek ģenerēts darījumā. Visa maksimālais caurlaides ātrums bija 47 000 TPS tās noslogotākajā laikā.

Vai Bitcoin zibens tīkla kriptogrāfija
Kā iegādāties bitcoin zibens tīklā?

Būtu nepieciešams ļoti ilgs laiks, lai bitcoin pietuvotos Visa TPS, ja vidējais bloka lielums nepārsniegtu vienu megabaitu. Šobrīd bitkoinu bloki ir ierobežoti līdz septiņiem darījumiem, taču tas ir tālu no pašreizējās blokķēdes iespējām. Sākotnēji Bitcoin varēja apstrādāt tikai aptuveni 7 darījumus sekundē, kad katrs darījums bija aptuveni 300 baitu liels. Turklāt

2016. gadā Drija un Pūns izveidoja uzņēmumu Lightning coin Labs (tagad pazīstams kā CoinDesk), kas nodarbojas ar Lightning Network žetona izpēti un attīstību. Neraugoties uz personāla izmaiņām laika gaitā, Lightning Labs ir strādājusi pie tā, lai padarītu protokolu saderīgu ar mainstream Bitcoin. 2017. gadā Bitcoin tika veikta uz SegWit balstīta softfork, kas ļāva iegūt vairāk datu vienā blokā. Tas izraisīja izrāvienu tīkla iespējās.

Lightning Network ir Lightning Labs izveidots digitālais aktīvs, lai atbalstītu savu lietojumprogrammu un pakalpojumu izstrādi. 2018. gada martā sākotnējā monētu piedāvājumā tie pārdeva LNT žetonus par 0,25 ASV dolāriem katru. No 2019. gada jūnija viena žetona cena bija pieaugusi līdz 0,70 ASV dolāriem.

Kā nosūtīt bitkoinus, izmantojot zibens tīkla žetonu?
Kā zibens tīkla kriptogrāfija

Kā darbojas zibens?

Zibens tīkls ir noteikumu kopums, kas ļauj lietotājiem izveidot kanālus starp divām vai vairākām pusēm, lai tās varētu tirgot kriptovalūtu, nepaļaujoties uz trešo personu.

Šos kanālus finansē dalībnieki, un tos var izmantot, lai nosūtītu neierobežotu skaitu darījumu. Kad kanāls tiek slēgts, galīgais atlikums tiek ierakstīts blokķēdē.

Cik daudz bitkoinu ir palikuši
Vai Lightning Network iekasē maksu?

(LNT) žetonu kanāli ir “divvirzienu”, kas nozīmē, ka abām pusēm ir jāpiekrīt kanāla noteikumiem, pirms to var atvērt. Šāds iestatījums neļauj vienai pusei paņemt visus kanālā esošos līdzekļus bez otras puses piekrišanas.

Lai atvērtu kanālu, abām pusēm ir jāveic kriptovalūtas ieguldījums “finansēšanas darījumā”, kas pēc tam tiek pārraidīts blokķēdē. Finansēšanas darījums netiek pabeigts, kamēr tam nepiekrīt abas puses.

Vai zibens tīkls ir privāts?
Kāds ir zibens monētas mērķis?

Kad finansēšanas darījums ir pabeigts, dalībnieki var sākt sūtīt darījumus turp un atpakaļ pa kanālu. Šie darījumi netiek pārraidīti blokķēdē, bet tie tiek reģistrēti “blokķēdes virsgrāmatā”, ko glabā abas puses.

Zibens tīkla plusi

Zibsnīšu tīkla galvenās priekšrocības ir ātrāki un lētāki darījumi, kas ļauj veikt līdz šim neiespējamus mikroplatījumus. Ja netiktu izmantots zibens tīkls, lietotājiem būtu jāmaksā dārgi maksājumi par vienkāršu darījumu un jāgaida stunda vai ilgāk, lai saņemtu apstiprinājumu. Tā kā kalnračiem ir izdevīgāk apstiprināt lielākus darījumus, jo tie saņem lielāku samaksu, mazāku darījumu gaidīšanas laiks kļūtu vēl ilgāks.

Kāpēc Lightning Network token netiek izmantots?
Kādas ir zibatmiņas tīkla priekšrocības?

Zibens tīkls ir papildu drošības pasākums, kas darbojas uz Bitcoin blokķēdes.

Lietotāji var veikt darījumus galvenajā blokķēdē, lai veiktu lielākus pirkumus, un zibens tīklā ārpus ķēdes, lai veiktu mazākus pirkumus, neuztraucoties par drošību. Maksājumu kanāli (LN) ļauj veikt privātus darījumus, ja vien neviens neredz katru darījumu atsevišķi, bet tikai kopējo kopumu.

Nākamais solis kriptovalūtu kopienā ir izmantot atomu mijmaiņas darījumus, kas ļauj vienu kriptovalūtu apmainīt pret citu, neizmantojot trešās puses vai biržas pakalpojumus. Atomārā mijmaiņas tehnoloģija ir izdevīgāka nekā biržas, jo ļauj veikt gandrīz tūlītēju konvertāciju ar minimālām izmaksām vai maku pārskaitījumiem.

Kāpēc Lightning Network token netiek izmantots?
Vai zibens tīkls ir izslēgts no tīkla?

Zibsnīšu tīklam ir daži trūkumi.

Lai pilnībā izmantotu zibatmiņas tīkla priekšrocības, tev būs nepieciešams maks, kas to atbalsta. Lai gan nav grūti atrast maku, kas darbojas ar (LN), lietotājam tas vispirms jāfinansē no parastā bitcoin maka.

Ja lietotāji vēlas pārskaitīt savus bitcoin no standarta maka uz zibens tīklu, viņiem ir jāmaksā maksa. Līdz ar to daļa viņu bitkoinu šajā procesā tiek zaudēta. Pirms lietotāji var veikt maksājumus, izmantojot zibens tīklu, viņiem vispirms ir jāfiksē savi bitkoini maksājumu kanālā. Kam pieder zibens tīkls?

Bitkoinu nosūtīšana no viena maka uz otru var būt laikietilpīga un dārga, un tas attur jaunus lietotājus. No otras puses, daži maki var apstrādāt gan maksājumus tīklā, gan ārpus tīkla, neradot izmaksas.

Ja kāds no maksājumu kanāla dalībniekiem nolemj izņemt līdzekļus, viņam vispirms ir jānoslēdz kanāls un jāatgriež šie bitkoini, pirms tos iztērēt.

Cik daudz bitkoinu ir zibens tīklā
Vai Lightning tīkls ir labāks?

Tāpat ir sarežģīti pārtraukt naudas plūsmu un atstāt kanālu atvērtu. Pat maksājumu kanāla slēgšanai vai atvēršanai ir nepieciešams, lai abas puses veiktu iepriekšēju darījumu, kas pazīstams kā maršrutēšanas maksa, ko nav iespējams veikt vienlaicīgi. Lai gan teorētiski kanāla atvēršana ir vienkārša, visi šie papildu izdevumi summējas, padarot to dārgāku, nekā daudzi potenciālie lietotāji ir gatavi maksāt.

Nozīmīgākā zibens tīkla problēma ir tā dēvētā bezsaistes darījumu krāpšana. Ja viena persona vēlas slēgt maksājumu kanālu, kamēr cita persona ir bezsaistē, tā potenciāli var nozagt naudu. Un, ja cietušais atkal pieslēdzas tīklam, būtu grūti izsekot un saukt pie atbildības zagli, jo viņš, iespējams, jau atkal ir pārgājis bezsaistē.

Zibens tīkls: Kas tas ir un kā tas darbojas?
Vai zibatmiņas tīkls ir drošs?

Zibens tīklam, tāpat kā Bitcoin tīklam, ir savas problēmas. Piemēram, izejošie maksājumi, kas neiztur validāciju, tiek dēvēti par “karājas maksājumiem”. Kad tiek veikta verifikācija, Bitcoin tīkls atmaksās iestrēgušo maksājumu, tomēr, ņemot vērā to, ka salīdzinājumā ar pagātni lielāka prioritāte tiek piešķirta īstiem darījumiem, nevis apturētiem, tas var aizņemt laiku. Zibens tīkla dizains nozīmē arī to, ka lietotājam ir jābūt tiešsaistes mezglam, lai apstrādātu savus maksājumus, kā tas nav Bitcoin gadījumā.

Kāpēc mums ir nepieciešams zibens tīkls?
Vai zibens tīkls ir daļa no Bitcoin?

Visbeidzot, pat ja zibens tīkls atrisina visas savas problēmas, joprojām pastāv jautājums par valsts regulējumu. Regulatoriem var būt grūti izprast zibatmiņas tīklu, lai pieņemtu atbilstošus tiesību aktus. Ja regulatoriem tas neizdosies, arī lielākajiem kriptovalūtas lietotājiem var rasties problēmas ar (LN) lietošanu.

Pat ja likumdevēji izprot tehnoloģiju, viņi var neatļaut zibatmiņas tīklu, jo tas ir anonīms. Tā kā likumdevēji var novērot tikai noslēdzošo darījumu pēc tam, kad lietotājs aizver savu maksājumu kanālu, nevis katru atsevišķo darījumu, regulatori var būt atturīgi to apstiprināt. Kā jūs izmantojat Bitcoin zibens tīklu?

Kāds būs zibatmiņas tīkls nākotnē?

Par laimi, zibatmiņas tīkls tiek izmantots arvien biežāk. Saskaņā ar DappRadar datiem Lightning darījumos ir bloķēti bitkoini vairāk nekā 110 miljonu ASV dolāru vērtībā. Tas varētu būt jebkas, sākot no norēķiniem par produktiem vai pakalpojumiem un beidzot ar lietotņu lietošanu, azartspēlēm un citām darbībām.

Dažas lietotnes ir nepieciešamas tīkla lietošanai, piemēram, ar Lightning tīklu saderīgi maki. Tā kā zibens tīkls ir atšķirīgs protokols no galvenā Bitcoin tīkla, lietotājiem ir nepieciešams cita veida maks, lai izveidotu maksājumu kanālus.

Kādi ir zibatmiņas tīkla plusi un mīnusi?
Vai Bitcoin zibens tīkls ir drošs?

Zibens tīklā ir sarežģīti maki, kas jāizmanto tirgotājiem. Pieaugošais lietotāju skaits pieprasīs vairāk maku risinājumu (LN) atbalstam, jo tā izmantošana izplatīsies visā pasaulē. Specializēti lietotāji varētu arī pārvaldīt mezglu, kas palīdzētu samazināt darījumu laiku zibens tīklā.

Aizvien lielāku popularitāti uzņēmumu vidū gūst arī zibatmiņas tīkls. Šim tīklam vēl ir tikai sākumposms, taču ir viegli saprast, kāpēc tas ir tik strauji attīstījies. Tāpat kā lielākajai daļai uz blokķēdēm balstītu infrastruktūru, dažas programmatūras funkcijas ir beta režīmā, tāpēc var rasties kavējumi vai problēmas ar noteiktu funkciju izmantošanu.

Kāds ir zibatmiņas tīkla mērķis?
Kāpēc netiek izmantots (LNT)?

Apmaiņas, kas atbalsta zibens tīklu, ļauj tirgotājiem ātri un lēti izņemt nelielas bitkoinu summas pat tad, ja tīklā ir liela datplūsma. Tomēr lietotāji joprojām var tikt pakļauti augstām transakciju maksām un kavējumiem, norāda Takeoff Vitaliks Buterins.

Ir izveidots arī uz Lightning balstītas informācijas tirgus. Kad maksājumu kanāls ir slēgts, tajā esošie līdzekļi tiek bloķēti, taču daži mezgli laiku pa laikam var nedarboties, atstājot savus maksājumu kanālus atvērtus krāpnieciskiem darījumiem. Tā vietā, lai atstātu kanālu bez apsardzes, dalībnieks var samaksāt nelielu maksu novērošanas tornim un sniegt signālu, ja tiek atklāts krāpniecisks darījums.

Kas ir zibatmiņas tīkla mezgli?

Lai gan ierosinātais Bitcoin zibens tīkls darbosies ārpus ķēdes, tam joprojām būs nepieciešama mezglu savstarpēja mijiedarbība, lai pārskaitītu līdzekļus un uzraudzītu pamatā esošo Bitcoin blokķēdi.

Bitcoin zibens tīkla skaidrojums
Kas ir zibens tīkls?

Zibsnīšanas tīkla mezgli ir atbildīgi par blokķēdes uzraudzību, lai pārliecinātos, ka neviens neveic līdzekļu zādzības. Katram mezglam ir jāseko līdzi tam, kas un kādu naudu pārskaita katrā kanālā. Kamēr Bitcoin mezgli ir atbildīgi par katra darījuma pārbaudi, šiem mezgliem ir tikai jāapstiprina saņemto darījumu derīgums.

Trīs izstrādātāju komandas jau strādā pie Lightning tīkla mezglu izveides – Lightning Labs, ACINQ un Blockstream. Kad stāsies spēkā Bitcoin zibens tīkls? Bitcoin zibsnīšu tīkls joprojām ir jauns, un 2020. gada novembrī tiešsaistē bija pieejami tikai 14 339 mezgli. Šie mezgli ir izkaisīti pa 35 201 aktīvu kanālu. Maz ticams, ka Bitcoin Lightning Network atrisinās visas Bitcoin problēmas, taču tas iezīmē nozīmīgu soli uz priekšu kriptovalūtas jomā.

Vai zibens tīkls ir uzticams?
Kas ir zibens tīkla mezgli?

Vai zinājāt, ka zibens tīklu var izmantot arī darījumiem ar citiem altkoiniem, piemēram, Litecoin? Ir vērts veltīt laiku, lai uzzinātu par šo tehnoloģiju.

Šajā rokasgrāmatā ir sniegts ieskats zibatmiņas tīklā: kas tas ir, kā tas darbojas un kādas ir tā priekšrocības un trūkumi. Mēs ceram, ka šī informācija jums būs noderīga, lai labāk izprastu zibens tīklu!

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem