Kriptovalūtu veidi: Paskaidrots

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem

No Bitcoin debijas pirms vairāk nekā desmit gadiem ir parādījušies daudzi jauni kriptovalūtu veidi. Šajā rakstā tiks aplūkotas trīs galvenās kategorijas, kas definē mūsdienu kriptovalūtu telpu: Tokeni, monētas un centrālo banku digitālās valūtas (CBDC). Katram segmentam ir unikāla loma finanšu nākotnes pārveidē, piedāvājot atšķirīgas īpašības un funkcionalitāti.

Kopšākie notikumi 

 • Kripto evolūcija: Kopš Bitcoin debijas kriptovalūtas ainava ir dažādojusies, iekļaujot žetonus, monētas un CBDC.
 • Utilitātes žetoni: Aktīvi iesaista lietotājus decentralizētās sistēmās, piedāvājot piekļuvi īpašām funkcijām.
 • Kripto monētas: Pamatvienības darījumiem, kas veicina līdzdalību decentralizētās lietojumprogrammās.
 • CBDC: Digitālās nacionālās valūtas, kas modernizē finanses, nodrošinot stabilitāti un uzraudzību.
 • Meme monētas: tādi rotaļīgi ieraksti kā Dogecoin gūst popularitāti, pateicoties kopienai un kultūrai.
 • Top 10 kriptovalūtas: Bitcoin, Ethereum, Tether, Binance Coin, XRP, Solana, USDC, Cardano, Avalanche un Dogecoin ir tirgus līderi

Kādi ir galvenie dažādie kriptovalūtu veidi?

Kā jau minējām, ir trīs galvenie kriptovalūtu veidi – lietderības žetoni (bieži vien vienkārši žetoni), monētas un centrālās bankas digitālās valūtas (CBDC). Kā kriptovalūtu eksperti mēs vēlamies sīkāk aplūkot visus trīs.

Dažādi kriptovalūtu veidi.

Utilitātes žetoni

Utility tokeni ir galvenā kategorija starp kriptoaktīvu veidiem, kas kalpo kā digitālie aktīvi ar īpašiem izmantošanas gadījumiem decentralizētos tīklos vai ekosistēmās. Atšķirībā no parastās naudas lietderības žetoni nodrošina piekļuvi noteiktiem pakalpojumiem, produktiem vai funkcijām konkrētā blokķēdes sistēmā.

Tie ir kā atslēga, kas atbloķē dažādas funkcijas decentralizētās lietojumprogrammās (DApps). Tātad, ja jūsu rīcībā ir lietderības žetoni, jūs ne tikai turat valūtu, bet arī aktīvi piedalāties blokķēdes tīkla darbībā un sniedzat savu ieguldījumu tajā. Runa ir par to, lai šīs decentralizētās sistēmas padarītu efektīvākus un funkcionālākus tīklus.

Ir 5 dažādas kriptovalūtas lietderības žetonu kategorijas: 

 • Pakalpojumu žetoni
 • Finanšu žetoni
 • Pārvaldības žetoni
 • Mediju un izklaides žetoni
 • Nepārdodamie žetoni (NFT)

Pakalpojuma žetoni

Pakalpojumu žetoni darbojas kā navigācijas sistēma decentralizētās ekosistēmās. Ja esat decentralizētas platformas daļa, pakalpojumu žetonu turēšana ir kā daudzpusīga karte. Šie žetoni nodrošina piekļuvi konkrētiem rīkiem, funkcijām vai resursiem, uzlabojot jūsu pieredzi decentralizētajā pasaulē. Tas ir līdzīgi personalizētam ceļvedim, kas paver durvis uz dažādiem pakalpojumiem platformas ietvaros.

Finanšu žetoni

Finanšu žetoni ir degviela, kas darbina decentralizēto finanšu dzinēju. Decentralizētajās finansēs (DeFi) šie žetoni ir būtiskas sastāvdaļas. 

Tie atvieglo aizdošanu, aizņemšanos un ienesīguma audzēšanu, ļaujot lietotājiem aktīvi piedalīties decentralizētā finanšu ekosistēmā. Finanšu žetoni padara iespējamu decentralizētu naudas spēli, ļaujot lietotājiem palielināt savus aktīvus blokķēdes telpā.

Pārvaldības žetoni

Governance tokeni pārvērš žetonu īpašniekus par lēmumu pieņēmējiem decentralizētā vidē. Iedomājieties to kā dalību demokrātiskā procesā, kurā jums ir tieša ietekme uz tīkla noteikumiem un politiku. 

Turētāji var ierosināt izmaiņas, balsot par svarīgiem lēmumiem un aktīvi veidot decentralizētās kopienas turpmāko virzību. Pārvaldības žetoni pārvērš lietotājus par aktīviem ieguldītājiem, veicinot kopienas un kopīgas atbildības sajūtu.

Mediju un izklaides žetoni

Mediju un izklaides žetoni digitālo izklaides pakalpojumu pasaulē ienes ekskluzivitātes elementu. Ja esat decentralizēto mediju platformu cienītājs, šo žetonu turēšana ir kā ieeja aizkulisēs. 

Tie nodrošina īpašu piekļuvi ekskluzīvam saturam, unikālai pieredzei vai augstākās kvalitātes pakalpojumiem decentralizētajā izklaides ekosistēmā. Tas ir veids, kā uzlabot savu digitālās izklaides pieredzi un kļūt par daļu no izvēlētās grupas ar papildu priekšrocībām.

Nepiedalīšanās žetoni (NFT)

Nepārdodamie žetoni (NFT) ir kriptogrāfijas visuma digitālie paraksti. Katrs NFT ir unikāls un neaizstājams digitālais aktīvs. Papildus digitālajai mākslai NFT ir iekarojuši vietu dažādās jomās, tostarp spēlēs, kolekcionējamos priekšmetos un virtuālajā nekustamajā īpašumā. 

Turēt savā īpašumā NFT ir tas pats, kas iegūt digitālu šedevru ar atšķirīgu identitāti, un blokķēde nodrošina tā autentiskumu un retumu, pievienojot digitālo īpašumtiesību pieredzei pievienoto vērtību.

Kripto monētu veidi

Kriptovalūtu monētas, digitālo darījumu kodols, darbojas kā primārā vērtības vienība decentralizētos tīklos. Atšķirībā no tradicionālās valūtas šīs digitālās monētas, piemēram, Bitcoin un Ethereum, ir dinamisks vērtības apmaiņas veids. 

Šo monētu turēšana ir vairāk nekā tikai valūtas turēšana; tā ietver aktīvu līdzdalību decentralizētās lietojumprogrammās (DApps) un veicina decentralizēto finanšu vispārējo attīstību. Monētām ir izšķiroša nozīme, lai pārveidotu veidu, kā mēs izmantojam valūtu, veicinātu finanšu iekļaušanu un virzītu digitālo revolūciju.

Dažādas kriptovalūtas kategorijas.

Ir dažādi kriptovalūtas monētu veidi:

 • Altkoini
 • Stablecoins
 • Meme monētas

Altkoini

Altkoini jeb alternatīvās monētas ir daudzveidīgs kriptovalūtu veids, kas pārsniedz labi zināmo Bitcoin. Katrs altcoin darbojas ar savu blokķēdi, ieviešot unikālas funkcijas un izmantošanas gadījumus.

Tādi piemēri ir Ethereum (ETH), Ripple (XRP) un Litecoin (LTC). Altkoini veicina daudzveidīgāku un specializētāku kriptovalūtu ekosistēmu, piedāvājot investoriem un lietotājiem alternatīvas sākotnējiem digitālās valūtas veidiem.

Stabilo monētu tirdzniecība

Stabilo monētu mērķis ir mazināt kriptovalūtu bieži vien svārstīgo raksturu, un to vērtība ir piesaistīta reālās pasaules aktīviem, piemēram, fiat valūtām vai precēm. Pazīstami piemēri ir Tether (USDT), USD Coin (USDC) un DAI. 

Šo monētu mērķis ir nodrošināt stabilitāti, padarot tās par iecienītu izvēli tirgotājiem, kas vēlas nodrošināties pret tirgus svārstībām, vienlaikus saglabājot blokķēdes darījumu efektivitāti un ātrumu.

Meme monētas

Meme monētas no interneta kultūras ievieš rotaļīgu un bieži vien spekulatīvu elementu kriptotehnoloģiju telpā. Tādi piemēri kā Dogecoin (DOGE) vai Shiba Inu (SHIB) ieguva popularitāti, pateicoties memiem un kopienas iesaistei, nevis tradicionālai lietderībai. 

Lai gan memu monētām, iespējams, trūkst nopietnu izmantošanas gadījumu, tās demonstrē tiešsaistes kopienu spēku kriptovalūtu vērtības un uztveres ietekmēšanā vieglprātīgākā veidā.

Centrālās bankas digitālās valūtas (CBDC)

Centrālās bankas digitālās valūtas (CBDC) ir valsts nacionālās valūtas digitālās formas, ko emitē un regulē tās centrālā banka. Atšķirībā no decentralizētām kriptovalūtām, piemēram, Bitcoin, CBDC ir centralizētas un parasti darbojas ar blokķēdes tīklu atļauju. 

CBDC galvenais mērķis ir nodrošināt tradicionālās fiat valūtas digitālu atveidojumu, piedāvājot digitālo darījumu priekšrocības, vienlaikus saglabājot stabilitāti un regulatīvo uzraudzību, kas saistīta ar valsts atbalstītu naudu.

CBDC var būt dažādas formas, piemēram, mazumtirdzniecības CBDC, kas pieejami plašai sabiedrībai, vai vairumtirdzniecības CBDC, kas paredzēti starpbanku darījumiem. CBDC ieviešanu veicina vēlme modernizēt finanšu sistēmas, uzlabot maksājumu efektivitāti un izpētīt jaunas finanšu iekļaušanas iespējas. Tā kā dažādas valstis pēta un izmēģina CBDC iniciatīvas, šī koncepcija ir nozīmīgs tradicionālo finanšu un jauno digitālo tehnoloģiju krustpunkts.

Kāda ir atšķirība starp žetoniem, monētām un CBDC?

Šinī visaptverošajā salīdzinājumā mēs izpētīsim žetonu, monētu un CBDC unikālās iezīmes, lai palīdzētu jums labāk izprast šo dažādo kriptovalūtu veidu nianses.

ApspektsUtilitātes žetoni
Kripto monētas
CBDC

Norma
Digitālie aktīvi decentralizētiem izmantošanas gadījumiem.
Digitālās vienības darījumiem un DA lietojumprogrammām
Digitālā valsts valūtas reprezentācija

Funkcija
Sniedz piekļuvi blokķēdes funkcijām.
Pirmārā vienība darījumiem un līdzdalībai
Modernizē finanšu sistēmas

Piemēri
Pakalpojumu žetoni, finanšu žetoni, NFT.
Bitkoini un altkoini
Kriptojuaņu digitālās versijas

Pmērķis
Uzlabo decentralizētas sistēmas.
Rezervē iesaistīšanos valūtās
Modernizē finanses

Vadīgums
Vērtība var svārstīties.
Vai var būt ļoti svārstīga
Tiecas pēc stabilitātes

Izdevums
Decentralizēti tīkli.
Nebūt centralizēta emitenta (tikai bitcoin)
Valsts centrālā banka

Izmantošanas gadījumi
dažādi blokķēdes lietojumi.
Transakcijas, investīcijas, DApps
Digitālā valūtas reprezentācija

FAQ

Kādi ir kriptovalūtu veidi?

Kriptovalūtas ietver žetonus, monētas un centrālo banku digitālās valūtas (CBDC).

Kāda ir atšķirība starp Bitcoin un Altcoin?

Bitcoin ir oriģināls; altkoini ir alternatīvas ar unikālām funkcijām un blokķēdēm.

Kas ir lietderības žetoni un kā tie darbojas?

Digitālie aktīvi decentralizētos tīklos nodrošina piekļuvi konkrētiem pakalpojumiem vai funkcijām.

Ar ko privātuma monētas atšķiras no citām kriptovalūtām?

Prioritāte ir lietotāju privātums, izmantojot progresīvas kriptogrāfijas metodes konfidenciāliem darījumiem.

Kāda ir atšķirība starp kriptovalūtām un žetoniem?

Monētas, piemēram, Bitcoin, ir patstāvīgas digitālās valūtas; žetoniem ir īpašs lietojums decentralizētās ekosistēmās.

Top-10 kriptovalūtu pēc tirgus kapitalizācijas.

Tad par visām šīm kriptovalūtām parunāsim sīkāk. 

 1. Bitcoin (BTC)
 • Tirgus kapitalizācija: ~835,5 miljardi ASV dolāru

Kriptovalūta Bitcoin (BTC), ko 2008. gadā ieviesa pseidonīms Satoshi Nakamoto, ir kriptovalūtu celmlauzis. Darbojoties ar vienprātības algoritmu “pierādījuma par darbu” (proof-of-work consensus algoritmu), Bitcoin ierobežotais 21 miljona monētu piedāvājums to pozicionē kā drošu vērtības krātuvi. No [Pašreizējais datums] viena Bitcoin vērtība ir [Aizstāt ar pašreizējo cenu], kas liecina par tās ievērojamo izaugsmi kopš tās izveides.

 1. Ethereum (ETH)
 • Tirgus kapitalizācija: ~$272,7 miljardi

gadā Vitālika Buterina (Vitalik Buterin) iecerētais Ethereum (ETH) ar savu viedo līgumu funkcionalitāti revolucionizēja kriptovalūtu telpu. Darbojoties kā decentralizēto lietojumprogrammu (DApps) mugurkauls, Ethereum ir decentralizēto finanšu (DeFi) un nefunkcionēto žetonu (NFT) ekosistēmu priekšgalā. Kopiena ar nepacietību gaida Ethereum 2.0, pāreju uz apliecinājuma par likmi konsensa mehānismu.

 1. Tether (USDT)
 • Tirgus kapitalizācija: ~90,8 miljardi

Tether (USDT) ir kļuvis par vadošo stabilo monētu, kas piesaistīts ASV dolāram 1:1. USDT ir plaši pieņemts tā stabilitātes dēļ, un tam ir būtiska loma kriptovalūtu tirdzniecībā, nodrošinot uzticamu nodrošinājumu pret tirgus svārstībām. Tā pārredzamība un likviditāte ir veicinājusi tā statusu kā tirgotāju iecienītākā izvēle.

 1. Binance Coin (BNB)
 • Tirgus kapitalizācija: ~37,8 miljardi

Binance birža izveidoja Binance Coin (BNB), lai racionalizētu darījumus un samazinātu tirdzniecības maksu. BNB ir attīstījusies tālāk par savu sākotnējo mērķi, un tā ir atradusi pielietojumu dažādās blokķēdes lietojumprogrammās un decentralizētos finanšu projektos. Binance viedķēde, kas atbalsta BNB, ir kļuvusi par nozīmīgu spēlētāju plašākā blokķēdes ainavā.

 1. XRP (XRP)
 • Tirgus kapitalizācija: ~34,1 miljardi

Ripple Labs izstrādātā XRP mērķis ir revolucionizēt pārrobežu maksājumus, uzsverot ātrumu un rentabilitāti. RippleNet, tīkls, kas atbalsta XRP, ir izpelnījies globālu uzmanību no lielākajām finanšu iestādēm. XRP koncentrēšanās uz efektivitāti to pozicionē kā galveno spēlētāju tradicionālo finanšu un blokķēdes tehnoloģiju savienošanā.

 1. Solana (SOL)
 • Tirgus kapitalizācija: ~32,8 miljardi

Solana (SOL) ir ieguvusi atpazīstamību ar savu augstas veiktspējas blokķēdi, kas lepojas ar lielu darījumu ātrumu un zemām maksām. Pozicionēta kā efektīvs risinājums, Solana piesaista decentralizētas lietojumprogrammas un projektus, kas meklē mērogojamību. Nesenais tās straujais pieaugums uzsver pieaugošo pieprasījumu pēc efektīviem un ekonomiskiem blokķēdes risinājumiem.

 1. U.S. dolāra monēta (USDC)
 • Tirgus kapitalizācija: ~24,4 miljardi

USDC izceļas kā regulēts stabilo monētu tirgus, kas piesaistīts ASV dolāram. Tā pārredzamība un regulāra revīzija padara to par vēlamo izvēli lietotājiem, kas meklē stabilitāti kriptovalūtu tirgū. Tokena loma decentralizētās finanšu lietojumprogrammās, kur stabila vērtība ir ļoti svarīga, ir veicinājusi tā arvien plašāku pieņemšanu.

 1. Cardano (ADA)
 • Tirgus kapitalizācija: ~22,4 miljardi

Cardano (ADA), ko dibinājis Ethereum līdzdibinātājs Čārlzs Hoskinsons, par prioritāti izvirza mērogojamību, ilgtspējību un sadarbspēju. Cardano tiecas nodrošināt drošu un mērogojamu infrastruktūru decentralizētām lietojumprogrammām, izmantojot apliecinājuma par likmi konsensa mehānismu. Notiekošie pētījumi un attīstība uzsver Cardano nozīmi blokķēdes ainavā.

 1. Avalanche (AVAX)
 • Tirgus kapitalizācija: ~14,4 miljardi

Avalanche (AVAX) izceļas ar blokķēdes platformu, kas izstrādāta, lai nodrošinātu ātrumu un pielāgošanās spēju. Tās Avalanche konsensa protokols nodrošina augstu caurlaides spēju un gandrīz tūlītēju darījumu pabeigtību, piesaistot decentralizētas lietojumprogrammas un finanšu instrumentus. AVAX daudzpusība padara to par pārliecinošu risinājumu konkurētspējīgā blokķēdes telpā.

 1. Dogecoin (DOGE)
 • Tirgus kapitalizācija: ~13,6 miljardi 

Sākotnēji kā mēms, Dogecoin (DOGE) ir kļuvis par ievērības cienīgu kriptovalūtu ar aktīvu un aizrautīgu kopienu. Neraugoties uz savu rotaļīgo izcelsmi, Dogecoin ir guvis plašu piekrišanu un reizēm ir izvērsies ziņu virsrakstos. Līdz ar to tas ir kļuvis par atšķirīgu kriptovalūtu tirgus dalībnieku.

Piezīme! *Kapitāla un cenu dati ir iegūti no coinmarketcap.com un ir 

aktuāli 2023. gada 15. decembra plkst. 10.00 pēc koordinētā pasaules laika (UTC).

Izklāsti 

Dinamiskajā kriptovalūtas jomā inovācijām nav robežu. Sākot ar memu monētu rotaļīgo valdzinājumu un beidzot ar lietderības žetonu fundamentālo ietekmi un CBDC revolucionāro potenciālu, kriptonauda turpina no jauna definēt finanses. 

10 populārāko kriptovalūtu sarakstā ir pārstāvēti tādi aizraujoši pionieri kā Bitcoin un Ethereum, kā arī tādi jaunpienācēji kā Solana un Avalanche, no kuriem katrs veicina finanšu revolūciju, kas pārkāpj tradicionālās robežas. Tā kā digitālā robeža attīstās, šīs kriptovalūtas atspoguļo bagātības maiņu un iemieso kopienas virzītu garu, kas virza kriptovalūtu stāstu uz priekšu. Finanšu stāsts tiek rakstīts no jauna, pa vienam decentralizētam blokam.

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem