Kriptovalūtas vēsture | Pilna laika līnija

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem

Šinī rakstā mēs uzzināsim svarīgākos kriptovalūtas vēstures faktus. Sniedzam pārskatu par kriptovalūtu un tās izveidi, analizējam kriptovalūtu tirgu un apspriežam, kāpēc tā kļuva tik populāra

Kas ir kriptovalūta? 

Kripovalūta ir digitālā valūta, kuras drošībai izmanto kriptogrāfiju, kas padara gandrīz neiespējamu tās viltošanu vai dubultu tērēšanu. Tā ir decentralizēta, tāpēc neviena valdība vai finanšu iestāde nekontrolē kriptovalūtu, izņemot dažas stabilu monētas

Kriptovalūtas bieži tiek tirgotas decentralizētās biržās, un tās var izmantot arī preču un pakalpojumu iegādei. Kriptovalūtas kļūst arvien populārākas, taču tās joprojām ir nepastāvīgas un riskantas investīcijas.

Kriptovalūtas ideja

Ideja par digitālo valūtu – kaut ko, ko varētu izveidot un apmainīt elektroniski bez centrālo iestāžu vai valdību klātbūtnes – ir radusies jau pirms vairākiem gadu desmitiem. Daži no pirmajiem šādas valūtas priekšlikumiem meklējami jau 20. gadsimta 80. gados, kad tādi pētnieki kā Deivids Čaums (David Chaum) sāka pētīt kriptogrāfijas potenciālu elektronisko maksājumu drošībai.

Viena no ievērojamākajām agrīnajām digitālo valūtu koncepcijām bija DigiCash, ko deviņdesmito gadu sākumā izstrādāja Čaums un viņa līdzstrādnieki. DigiCash izmantoja kriptogrāfijas metodes, lai ļautu lietotājiem tiešsaistē sūtīt anonīmus maksājumus, neatklājot savu identitāti vai pārskaitītās naudas summas. Tomēr DigiCash nekad netika plaši ieviesta vairāku tehnisku un juridisku problēmu dēļ.

Cita ietekmīga digitālās valūtas koncepcija bija B-money, ko 1998. gadā ierosināja Vei Dai. B-money paredzēja decentralizētu datoru tīklu, kas uzturētu visu darījumu publisko virsgrāmatu, nodrošinot maksājumu drošību un pārredzamību. Tajā pašā 1998. gadā Niks Szabo izstrādāja decentralizētas digitālās valūtas mehānismu, ko viņš nosauca par bit gold. Bit zelts nekad netika īstenots, taču to dēvē par tiešu Bitcoin arhitektūras priekšteci. 

Tāpat daži kripto entuziasti uzskata, ka Niks ir īstais Satoši Nakamoto.

Atgādinām, ka 90. gados un 2000. gadu sākumā bija vairāki citi mēģinājumi izveidot digitālās valūtas. Tomēr nevienam no tiem neizdevās panākt plašu izplatību vai atrisināt drošības un anonimitātes problēmas. Tikai 2008. gadā, kad tika ieviests Bitcoin, digitālās valūtas koncepcija beidzot sāka gūt atsaucību

Kriptovalūtas vēsture: Bitcoin (2008-2010)

Bitcoin vēsture aizsākās 2008. gadā, kad anonīma persona vai personu grupa, kas pazīstama kā Satoshi Nakamoto, publicēja “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” (“Bitcoin: elektroniskās naudas sistēma “no viena līmeņa līdz vienam”). Šajā dokumentā Nakamoto ierosināja jaunu digitālo valūtu, kas balstītos uz kriptogrāfijas tehnoloģiju un nebūtu pakļauta centrālās iestādes kontrolei.

2009. gadā Nakamoto publiskoja Bitcoin atvērtā koda kodu, kas ļāva ikvienam piedalīties tīklā un sākt jaunu monētu ieguvi. Kalnrūpniecība ir darījumu verifikācijas un apstiprināšanas process Bitcoin blokķēdē, kas ir sadalīta virsgrāmata, kurā reģistrēti visi Bitcoin darījumi. Apmaiņā pret savu darbu kalnrači kā atlīdzību saņem jaunizveidotus Bitcoin.

Pirmais Bitcoin darījums tika veikts 2009. gada 9. janvārī, kad Nakamoto nosūtīja 10 bitkoinus datorzinātniekam Halam Finnijam, kurš palīdzēja izstrādāt Bitcoin. Šis darījums iezīmēja Bitcoin ekonomikas sākumu.

Bitkoinu darbības sākumā bija vairāki izaicinājumi un skeptiķi. Daži cilvēki šaubījās, vai Bitcoin spēs iegūt plašu izplatību, savukārt citi bija nobažījušies par ļaunprātīgas izmantošanas iespējām, piemēram, naudas atmazgāšanu. Tomēr, neraugoties uz šīm problēmām, Bitcoin popularitāte un vērtība turpināja pieaugt.

Pirmais dokumentētais komerciālais darījums, izmantojot Bitcoin, notika 2010. gada 22. maijā, kas tagad pazīstams kā Bitcoin picas diena. Floridā dzīvojošais Laszlo Hanyecz piekrita samaksāt 10 000 BTC par divām piegādātām Papa John's picām. BitcoinTalk forumā Hanyecz vērsās pēc palīdzības: “, – rakstīja Hanyecz. 

Bitkoins sākotnēji tajā laikā nebija vērts gandrīz neko.

Darījums, kas pirmo reizi piešķīra Bitcoin naudas vērtību, notika 2009. gada oktobrī, kad somu datorzinātņu students Martti Malmi, internetā pazīstams kā Sirius, pārdeva 5050 monētas par 5,02 ASV dolāriem, tādējādi katra Bitcoin vērtība bija 0,0009 ASV dolāru

Bitcoin agrīno vēsturi raksturoja gan satraukums, gan nenoteiktība. 2011. gada 9. februārī Bitcoin sasniedza nozīmīgu pagrieziena punktu, pirmo reizi vēsturē sasniedzot 1,00 ASV dolāru vērtību. Tomēr Bitcoin pamatā esošā tehnoloģija – blokķēde – turpināja nobriest un attīstīties, liekot pamatus kriptovalūtas nākotnei.

Kas kriptovalūtas vēsturē ir Satoshi Nakamoto?

Bitcoin pseidonīma radītāja Satoshi Nakamoto patiesā identitāte līdz pat šai dienai joprojām ir noslēpums. Tiek uzskatīts, ka Nakamoto ir datorzinātnieks vai datorzinātnieku grupa, kas 2008. gadā izstrādāja Bitcoin protokolu un 2009. gadā publiskoja to kā atvērtā koda programmatūru.

Nakamoto identitāte ir bijusi daudzu spekulāciju un debašu temats. Daži cilvēki uzskata, ka Nakamoto ir viena persona, savukārt citi uzskata, ka tā ir cilvēku grupa vai pat valdības aģentūra. Nav galīgu pierādījumu, kas apstiprinātu kādu no šīm teorijām, un Nakamoto nekad nav publiski atklājis savu identitāti. 

Kas ir Satoshi Nakamoto kriptogrāfijas vēsturē

Bitkoinu kopiena ir bijusi gan sajūsmā, gan bažās Satoshi Nakamoto anonimitāte. Daži uzskata, ka Nakamoto anonimitāte ir būtiska privātuma un drošības aizsardzībai, savukārt citi uztraucas, ka tā apgrūtina Nakamoto saukšanu pie atbildības par Bitcoin kopienas rīcību.

Taimiņš ap Satoši Nakamoto, visticamāk, turpināsies vēl daudzus gadus. Tomēr Nakamoto darba ietekme uz kriptovalūtu pasauli ir nenoliedzama. 

Šodien Bitcoin ir kļuvis par populārāko un vērtīgāko kriptovalūtu pasaulē, un tā pamatā esošā tehnoloģija – blokķēde – tiek izmantota, lai izstrādātu virkni citu lietojumu.

Kriptovalūtu tirgus izaugsme (2010-2014)

Bitcoin agrīnā ieviešana un izmantošanas gadījumi

Bitcoin pastāvēšanas sākumā tā pieņemšanu galvenokārt veicināja entuziasti un libertārieši, kurus piesaistīja tā decentralizētais raksturs un potenciāls sagraut tradicionālo finanšu sistēmu. Silk Road tirgus (tiešsaistes melnais tirgus un pirmais modernais darknet tirgus, kas darbojās no 2011. līdz 2013. gadam) veicināja Bitcoin plašu izplatību, nodrošinot platformu anonīmiem darījumiem. Tā izmantošana Bitcoin nelikumīgiem mērķiem netīšām palielināja kriptovalūtas atpazīstamību un pieprasījumu, veicinot tās agrīno izaugsmi un atpazīstamību.

Bitkoins ieguva popularitāti arī kā spekulatīvs ieguldījums, un tā cena no pirmajām dienām nepārtraukti pieauga. Tas piesaistīja valūtai lielāku uzmanību, un arvien vairāk cilvēku sāka ieguldīt bitkoinos, cerot gūt peļņu no tās izaugsmes.

Alternatīvo kriptovalūtu (Altcoin) parādīšanās

Bitcoin panākumi iedvesmoja inovāciju vilni kriptovalūtu jomā, kā rezultātā radās dažādas alternatīvās kriptovalūtas, ko bieži dēvē par altkoiniem. Šo altkoīnu mērķis bija novērst šķietamos Bitcoin trūkumus vai ieviest jaunas iespējas un funkcijas.

Viktori no ievērojamākajiem altkoiniem, kas parādījās šajā periodā, bija Litecoin 2011. gadā, Dogecoin 2013. gadā un XRP 2012. gadā. Katram no šiem altkoiniem bija savs unikāls piedāvājums, un tie piesaistīja uzticamus sekotājus. Altkoinu parādīšanās vēl vairāk veicināja kriptovalūtu tirgus izaugsmi un palielināja ekosistēmas daudzveidību

Mt. Gox un problēmas, ar kurām nācās saskarties

Neraugoties uz vispārējo izaugsmi un uztraukumu, kas saistās ar kriptovalūtu tirgu, parādījās arī būtiskas problēmas. Mt. Gox, kas savulaik bija lielākā bitkoinu birža, 2014. gadā cieta no postoša uzlaušanas, kā rezultātā tika zaudēti aptuveni 850 000 bitkoinu, kuru vērtība tobrīd bija vairāk nekā 450 miljoni ASV dolāru. Šis incidents joprojām ir viena no lielākajām zādzībām kriptovalūtu vēsturē. Šis incidents satricināja daudzu ieguldītāju uzticību un veicināja svārstīguma periodu kriptovalūtu tirgū.

Cita problēma, ar ko saskārās kriptovalūtu nozare, bija nepieciešamība pēc lielāka regulējuma. Kriptovalūtām kļūstot arvien populārākām, valdības un finanšu regulatori saskārās ar jautājumu, kā risināt šo jauno aktīvu klasi. Skaidru regulatīvo ietvaru trūkums radīja nenoteiktību un ierobežoja kriptovalūtu pieņemšanu galvenajās iestādēs.

Pēc Ķīnas kriptovalūtu aizlieguma 2013. gada beigās un Mt. Gox uzlaušanas 2014. gadā kriptovalūtu lāču tirgus saglabājās divus gadus, ko raksturoja ilgstošas lejupvērstas cenu tendences un investoru pesimisms. Ilgstošo lejupslīdi veicināja tādi faktori kā regulējuma nenoteiktība, drošības pārkāpumi un tirgus manipulācijas, ietekmējot dažādu kriptovalūtu vērtējumus.

ēterijs kriptogrāfijas vēsturē

Krāpšana un Ethereum uzplaukums (2014-2016)

Kriptovalūtas laika grafiks rāda, ka no 2014. līdz 2016. gadam ar grūtībām saskārās arī altkoini, un daudzi projekti cieta neveiksmi vai piedzīvoja neveiksmes. Tomēr, neraugoties uz “lāču” noskaņojumu, blokķēdes tehnoloģija turpināja piesaistīt nozaru un investoru interesi, liekot pamatus turpmākai izaugsmei.

Drošības jautājumi un krāpšana kriptovalūtu jomā

Paplašinoties kriptovalūtu tirgum, palielinājās arī krāpšanas un krāpniecisku darbību iespējas. Negodprātīgas personas izmantoja jauno investoru uztraukumu un nepieredzētību, uzsākot dažādas shēmas, lai izvilinātu viņu naudu. 

Tās ietvēra Ponzi shēmas, kurās investoriem tika solīta augsta peļņa, bet samaksāts ar jaunuzņemto dalībnieku naudu, un “pump-and-dump” shēmas, kurās manipulatori mākslīgi uzpumpēja kriptovalūtas cenu, pirms pārdot savus ieguldījumus, atstājot citiem investoriem bezvērtīgus žetonus.

Ievads par Ethereum un viedajiem līgumiem

2015. gadā parādījās jauna kriptovalūta Ethereum, kas ieviesa viedo līgumu koncepciju. Viedie līgumi ir pašizpildāmi līgumi, kas tiek glabāti blokķēdē un var automātiski izpildīt līguma noteikumus, tiklīdz ir izpildīti noteikti nosacījumi. Šis jaunievedums pavēra daudzas iespējas decentralizētām lietojumprogrammām, piemēram, finanšu pakalpojumiem, piegādes ķēdes pārvaldībai un balsošanas sistēmām

Ietekme uz blokķēdes tehnoloģiju

Krāpšanas un drošības pārkāpumi, kas skāra kriptovalūtu jomu, kalpoja kā modinātājzvans nozarei, uzsverot nepieciešamību pēc stingrākiem drošības pasākumiem un lielākas pārredzamības. Šie notikumi arī paātrināja blokķēdes tehnoloģijas attīstību, jo izstrādātāji centās novērst atklātās ievainojamības

Ethereum un viedo līgumu parādīšanās vēl vairāk apliecināja blokķēdes tehnoloģijas potenciālu, kas neaprobežojas tikai ar kriptovalūtas darījumu atvieglošanu. Ļaujot radīt decentralizētas lietojumprogrammas, blokķēdēm ir potenciāls revolucionizēt dažādas nozares un pārveidot veidu, kā mēs mijiedarbojamies ar tehnoloģijām.

Slēgumā jāsecina, ka laika posms no 2014. līdz 2016. gadam iezīmēja kritisku posmu kriptovalūtas un blokķēdes tehnoloģijas attīstībā. Lai gan krāpšana un drošības pārkāpumi radīja problēmas, tie arī veicināja inovācijas un veicināja stingrāku drošības pasākumu un jaunu blokķēdes lietojumprogrammu izstrādi. Kriptovalūtu vide turpināja nobriest, piesaistot lielāku investoru, izstrādātāju un galveno iestāžu uzmanību, bruģējot ceļu turpmākai attīstībai šajā jaunajā jomā.

tirgus izaugsme kriptovalūtu vēsturē

Kriptovalūtu popularitātes pieaugums (no 2018. gada līdz mūsdienām)

Kriptspapīru tirgus kopš tā pirmsākumiem ir piedzīvojis ievērojamu izaugsmi un attīstību, un pēdējie daži gadi ir bijuši īpaši pārveidojoši, ko raksturo arvien lielāka sabiedrības pieņemšana, pieaugoša institucionālā interese un inovatīvi sasniegumi.

Mainstream pieņemšana un atzīšana

Kriptovalūtas laika grafiks liecina, ka pēdējos gados tā ir guvusi ievērojamu popularitāti, gūstot atpazīstamību un pieņemšanu no mainstream auditorijas. Šīs pārmaiņas ir redzamas dažādos aspektos, tostarp:

 • Mediju atspoguļojums: Kriptovalūta ir kļuvusi par regulāru diskusiju tematu galvenajos plašsaziņas līdzekļos, un par to arvien biežāk raksta laikraksti, žurnāli, televīzija un tiešsaistes izdevumi.
 • Valdības atzīšana: Valdības visā pasaulē arvien vairāk atzīst kriptovalūtu leģitimitāti, un dažas valstis pat ir pieņēmušas Bitcoin kā likumīgu maksāšanas līdzekli savās robežās.
 • Izpratne sabiedrībā: Arvien vairāk privātpersonu pievienojas kriptovalūtu kopienai, vēloties uzzināt vairāk par digitālajām valūtām. Šis intereses pieaugums ir sasniedzis tādus augstumus, ka pat jauni politisko amatu kandidāti, tostarp prezidenta amata kandidāti, uzskata, ka ir spiesti paust savu nostāju par kriptovalūtām.

Institūciju intereses un ieguldījumi

Institucionālie investori, piemēram, riska ieguldījumu fondi, ieguldījumu sabiedrības un pensiju fondi, ir sākuši izrādīt ievērojamu interesi par kriptovalūtu, veicinot ieguldījumu pieaugumu šajā nozarē. Šo tendenci nosaka vairāki faktori:

 • Diversifikācijas stratēģija: Institucionālie investori cenšas diversificēt savus portfeļus, iekļaujot tajos tādus alternatīvos aktīvus kā kriptovalūta, lai nodrošinātos pret tradicionālajiem tirgus riskiem un izmantotu potenciālās izaugsmes iespējas
 • Fundamentālā vērtība: Institucionālie investori atzīst kriptovalūtu pamatvērtību, piemēram, to decentralizēto raksturu, darījumus bez robežām un inovāciju potenciālu.
 • Regulatīvās norises: Līdz ar kriptovalūtu regulējuma nostiprināšanos institucionālie investori gūst lielāku uzticību investīciju jomā, īpaši pēc Bitcoin spot ETF apstiprināšanas 2024. gada janvārī. Šis izšķirošais notikums iezīmēja būtiskas pārmaiņas tradicionālo finanšu iestāžu izpratnē par digitālajiem aktīviem, mudinot tās ar lielāku entuziasmu izpētīt iespējas kriptovalūtu tirgū.

Pēdējās tendences kriptovalūtu jomā

Kriptovalūtu telpa turpina strauji attīstīties, parādās jaunas tendences un tendences:

 • Decentralizētās finanses (DeFi): DeFi lietojumprogrammas kļūst arvien populārākas, piedāvājot decentralizētas alternatīvas tradicionālajiem finanšu pakalpojumiem, piemēram, aizdevumiem, aizņēmumiem un tirdzniecībai.
 • Nepārstrādājamie žetoni (NFT): NFT ir kļuvuši par aktuālu tēmu, jo tie ir unikāli digitālie aktīvi ar plašu pielietojumu klāstu, tostarp mākslā, kolekcionējamos priekšmetos un spēlēs. 
 • Reāli pasaules aktīvi (RSA): RSA kripto jomā pārstāv materiālus vai fiziskus aktīvus, piemēram, nekustamo īpašumu, preces vai vērtspapīrus, kas tiek tokenizēti un tirgoti blokķēdes tīklos, lai palielinātu likviditāti un pieejamību.
 • Regulatīvā kontrole un saskaņošana: Valdības un regulatīvās iestādes arvien rūpīgāk pārbauda un regulē kriptovalūtu jomu, cenšoties līdzsvarot inovācijas ar patērētāju aizsardzību un finanšu stabilitāti.
 • Infrastruktūras attīstība: Kriptovalūtu infrastruktūra nobriest, attīstoties drošākām un efektīvākām biržām, makiem un tirdzniecības platformām.
 • Kriptovalūtas kļūst arvien noderīgākas nekā spekulācijas, tās tiek izmantotas maksājumiem, naudas pārvedumiem un pat pārrobežu tirdzniecībai:.

Slēgums: Kriptovalūtu uzplaukums

Īsa kriptovalūtas vēsture parāda, ka kriptovalūtu tirgus ir gatavs turpināt savu izaugsmi un transformāciju, ar potenciālu mainīt finanšu ainavu un radīt revolūciju dažādās nozarēs. Tā kā turpinās plašas sabiedrības pieņemšana, iestāžu iesaistīšanās un tehnoloģiju attīstība, kriptovalūta ir gatava ieņemt arvien nozīmīgāku lomu finanšu un tehnoloģiju nākotnē.

FAQ par kriptovalūtas vēsturi

Kas pirmais sāka izmantot kriptovalūtu?

Satoshi Nakamoto ir pseidonīms cilvēks vai grupa, kas izveidoja Bitcoin

Kāda bija 1 BTC 2009. gadā?

Pirmais darījums ar Bitcoin tika veikts 2009. gadā, un 1 BTC bija vērts aptuveni 0,0009 dolāru

Kāds bija pirmais kriptovalūta pirms Bitcoin?

Bitgold ir pirmā kriptovalūta pirms Bitcoin.

Kāpēc cilvēki radīja kriptovalūtas?

Lidus radīja kriptovalūtas, lai piedāvātu decentralizētu, drošu un pārredzamu alternatīvu tradicionālajām finanšu sistēmām.

Kam tika radīta kriptovalūta?

Kripto valūta tika radīta, lai darbotos kā decentralizēts, pārredzams un drošs apmaiņas līdzeklis, kas varētu atvieglot savstarpējus darījumus bez starpniekiem

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem