Ko kriptovalūtā nozīmē paņemšanas apliecinājums (PoS)?

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem

Izmantojuma apliecinājuma (Proof-of-Stake) gadījumā jūs varat bloķēt savu kriptovalūtu, lai nopelnītu atlīdzību, apstiprinot darījumus, līdzīgi kā veicot likmju likšanu. Šajā rakstā mūsu eksperti sniedz detalizētu skaidrojumu par PoS un sniedz tās piemērus, priekšrocības un trūkumus

Kāds ir blokķēdes pierādījums par ķīlu?

Pierādījums par likmi (PoS) ir vienprātības mehānisms, ko izmanto blokķēdes tīklos, lai panāktu vienošanos par blokķēdes stāvokli. Atšķirībā no darbības pierādījuma (Proof-of-Work, PoW), kas pieprasa kalnračiem risināt sarežģītas matemātiskas mīklas, lai apstiprinātu darījumus un radītu jaunus blokus, PoS izvēlas apstiprinātājus jaunu bloku radīšanai un apstiprināšanai, pamatojoties uz kriptovalūtas daudzumu, kas ir viņu rīcībā un ko viņi ir gatavi “ielikt” kā nodrošinājumu.

Šī ir daži galvenie punkti par PoS:

 • Energoefektīvāks: Tā kā tas nav atkarīgs no brutālās skaitļošanas jaudas, PoS patērē daudz mazāk enerģijas nekā PoW.
 • .ātrāks darījumu veikšanas laiks: vienkāršota validācijas procesa dēļ PoS blokķēdes bieži vien var apstrādāt darījumus ātrāk nekā PoW ķēdes.
 • Lielāka pieejamība: Katrs, kam ir pietiekami daudz kriptovalūtas, var piedalīties likmju veikšanā, atšķirībā no PoW, kam nepieciešama specializēta aparatūra.
 • Bažas par drošību: Daži apgalvo, ka PoS sistēmas ir mazāk drošas nekā PoW, jo lielas ieinteresētās personas potenciāli var manipulēt ar tīklu.

Kā darbojas “Proof-of-Stake”

Še ir sadalījums:

 • Uzlikšana: PoS sistēmā dalībniekiem, kurus bieži dēvē par validatoriem, ir “jāuzliek” noteikta summa no blokķēdes vietējās kriptovalūtas. Šī likme kalpo kā nodrošinājums un tiek turēta noteiktā makā vai viedajā līgumā. Ieliktā kriptovalūtas summa var atšķirties atkarībā no konkrētā blokķēdes protokola.
 • Bloku izveide un apstiprināšana: Validatori tiek izvēlēti jaunu bloku izveidei un darījumu apstiprināšanai, pamatojoties uz atlases algoritmu. Iespēja tikt izvēlētam par validatoru bieži vien ir proporcionāla ieguldītās kriptovalūtas summai – tiem, kas liek vairāk, ir lielāka iespēja tikt izvēlētiem.
 • Bloka priekšlikums: Validatori, kas izvēlēti jauna bloka izveidei, ierosina jaunu bloku ar darījumu kopumu. Šis ierosinātais bloks ietver iepriekšējā bloka kriptogrāfisko hash, veidojot bloku ķēdi – blokķēdi.
 • Balsošana: Pēc tam citi tīkla validatori novērtē ierosinātā bloka derīgumu. Viņi var balsot par to, vai viņi uzskata, ka ierosinātais bloks ir derīgs vai nav. Validatoriem var būt iespēja balsot tieši vai arī viņu akcijas var automātiski balsot viņu vārdā.
 • Konsenss: Konsenss tiek panākts, ja validētāju vairākums (bieži vien divu trešdaļu vai lielāks vairākums) piekrīt par ierosinātā bloka derīgumu. Kad vienprātība ir panākta, bloks tiek pievienots blokķēdē, un process sākas no jauna nākamajam blokam.
 • Atlīdzības sadalījums: Apstiprinātāji, kas piedalās bloku izveidē un apstiprināšanā, tiek atalgoti ar darījuma maksu un dažkārt ar jaunizkaltām monētām. Atlīdzība tiek sadalīta starp validatoriem, pamatojoties uz viņu līdzdalību un dalību tīklā.
 • Sankcijas: Apstiprinātājiem, kuri rīkojas ļaunprātīgi vai mēģina apstiprināt krāpnieciskus darījumus, var tikt piemērotas sankcijas, tostarp var tikt samazināta daļa viņu veikto likmju monētu vai viņi var uz laiku vai pastāvīgi zaudēt tiesības veikt likmes.
 • Drošība: PoS sistēmās bieži vien ir iekļauti mehānismi, kas nodrošina tīkla drošību un novērš centralizāciju. Tie var ietvert validatoru atlases nejaušību, sodus par negodprātīgu rīcību un mehānismus, kas neļauj vienai vienībai kontrolēt ievērojamu tīkla daļu.
Darba apliecinājums pret apliecinājumu par ieguldījumu

Kopumā PoS piedāvā energoefektīvu alternatīvu PoW konsensa mehānismiem un stimulē apstiprinātājus rīkoties godīgi, lai nodrošinātu tīkla drošību.

Kā “Proof-of-Stake” atšķiras no “Proof-of-Work”?

Pārliecības apliecinājums par pārņemšanu (PoS) un darba apliecinājums (PoW) ir divi pamatkonsensa mehānismi, ko izmanto blokķēdēs, lai apstiprinātu darījumus un aizsargātu tīklu. Lai gan ar abiem tiek sasniegts viens un tas pats mērķis, to pieejas būtiski atšķiras, radot atšķirīgas priekšrocības un trūkumus.

Šī ir galveno atšķirību sadalījums:

FunkcijaPaņemšanas apliecinājums (PoS)Darba apliecinājums (PoW)
Apstiprināšanas processKriptovalūtas likmeSarežģītu mīklu risināšana ar skaitļošanas jaudu
Enerģijas patēriņšĻoti zemsĻoti liels
PieejamībaIkviens, kam ir pietiekami daudz kriptovalūtas, var veikt likmiNepieciešama specializēta aparatūra
DrošībaAttīstās, iespējamas bažas ar lielām ieinteresētajām personāmIzveidota, bet neaizsargāta pret kalnrūpniecības pūlu uzbrukumiem
Darījumu ātrumsKopumā ātrāksKopumā lēnāks
DecentralizācijaVar būt mazāk decentralizēta ieguves pūlu koncentrācijas dēļVar būt ļoti decentralizēta
Ietekme uz vidiZemaAugsta
Ienākšanas izmaksasZemākaAugstāka
AtlīdzībaNopelnīts par bloku apstiprināšanuNopelnīts par bloku ieguvi
BriedumsJaunāka tehnoloģijaIzstrādāta tehnoloģija

Pārbaudes process

 • PoW: Kalnrūpniecība nodrošina blokķēdes tīklu drošību, risinot sarežģītas matemātiskas mīklas, apstiprinot darījumus un radot jaunus blokus, stimulējot kalnračus ar atlīdzību par viņu skaitļošanas darbu.
 • PoS: Lietotāji “ieķīlā” savus esošos kriptovalūtu turējumus, būtībā bloķējot tos uz noteiktu laiku. Ieliktā summa nosaka viņu izredzes tikt nejauši izvēlētiem kā validators nākamajam blokam. Validatori pārbauda darījumus un pievieno ķēdē jaunus blokus, par savu darbu nopelnot atlīdzību.

Enerģijas patēriņš

 • PoW: Sakarā ar konkurētspējīgu ieguves procesu, PoW blokķēdes, piemēram, Bitcoin, patērē milzīgu enerģijas daudzumu, radot bažas par vides aizsardzību.
 • PoS: novēršot nepieciešamību pēc jaudīgas ieguves aparatūras, PoS blokķēdes ir ievērojami energoefektīvākas, tādējādi samazinot to ietekmi uz vidi.

Pieejamība

 • PoW: Lai piedalītos PoW ieguvē, bieži vien ir nepieciešama dārga specializēta aparatūra, kas to padara mazāk pieejamu personām ar ierobežotiem resursiem.
 • PoS: Ikviens, kam ir pietiekami daudz kriptovalūtas, var piedalīties likmju veidošanā, padarot to pieejamāku un demokrātiskāku.

Drošība

 • PoW: Izkliedētā ieguves daba ar daudziem dalībniekiem padara PoW blokķēdes kopumā izturīgas pret uzbrukumiem. Tomēr iespēja, ka lieli ieguves pūli var iegūt kontroli, rada bažas par drošību.
 • PoS: Lai gan PoS piedāvā pienācīgu drošību, daži apgalvo, ka lielas ieinteresētās personas, kurām ir ievērojams daudzums kriptogrāfijas līdzekļu, varētu potenciāli manipulēt ar tīklu. Par šo jautājumu notiek diskusijas un pētījumi

Transakciju ātrums

 • PoW: Sarežģītais apstiprināšanas process PoW var izraisīt lēnāku darījumu laiku, jo īpaši laikā, kad ir liela tīkla aktivitāte.
 • PoS: Vienkāršāks apstiprināšanas process PoS bieži vien nodrošina lielāku darījumu ātrumu salīdzinājumā ar PoW.

Izvēle starp PoW un PoS ir atkarīga no konkrētā blokķēdes projekta prioritātēm. Lai gan PoW piedāvā pierādītu drošību, tā enerģijas patēriņš ir būtisks trūkums. PoS ir videi draudzīgāka un iekļaujošāka alternatīva, taču tā joprojām tiek izstrādāta, un tās ilgtermiņa ietekme uz drošību tiek izvērtēta.

Izplatīšanas apliecinājuma galvenie mērķi

 • Drošs un decentralizēts tīkls: Tāpat kā PoW, arī PoS galvenais mērķis ir nodrošināt blokķēdes tīklu un saglabāt tā decentralizāciju. Tas nozīmē nodrošināt darījumu datu precizitāti un nemainīgumu, vienlaikus saglabājot noturību pret manipulācijām vai kontroli no vienas vienības puses.
 • Lielāka efektivitāte: PoS cenšas panākt drošību un decentralizāciju efektīvāk nekā PoW. Tas novērš vajadzību pēc energoietilpīgas ieguves, tādējādi paātrinot darījumu apstrādi un samazinot ietekmi uz vidi.
 • Uzlabota pieejamība: PoS mērķis ir padarīt dalību blokķēdēs pieejamāku, novēršot ar PoW ieguvi saistītos aparatūras šķēršļus. Ikviens, kam ir pietiekami daudz kriptovalūtas, var piedalīties likmju likšanā, veicinot plašāku tīkla iesaisti.
 • Uzturīga izaugsme: PoS cenšas nodrošināt ilgtspējīgu blokķēdes ekosistēmas izaugsmi, risinot ar PoW saistītās problēmas, kas saistītas ar lielu enerģijas patēriņu. Tas nodrošina plašāku pieņemšanu un reālu pielietojuma potenciālu.
 • Dinamiski stimuli: PoS veicina līdzdalību, piedāvājot dinamisku atlīdzību par darījumu apstiprināšanu un tīkla nodrošināšanu. Tas veicina godīgu rīcību un attur no nepareizām darbībām.
Galvenie apliecinājuma par likmi mērķi

Lai gan drošība joprojām ir galvenais mērķis, PoS mērķis ir sasniegt to efektīvākā, pieejamākā un ilgtspējīgākā veidā, bruģējot ceļu plašākai blokķēdes tehnoloģijas ieviešanai un attīstībai.

Pārbaudes drošība

PoS drošumaiizslēgšana balstās uz diviem galvenajiem principiem: ekonomiskiem stimuliem un nejaušības principa apstiprināšanu. Abi šie principi darbojas kopā, lai izveidotu sistēmu, kurā godīga rīcība tiek atalgota un ļaunprātīga darbība tiek sodīta.

Ekonomiskie stimuli

 • Attiecība: Uzņēmēji “ieķīlā” savu kriptovalūtu, būtībā bloķējot to uz noteiktu laiku. Tas darbojas kā nodrošinājums, līdzīgi drošības depozītam.
 • Lāpīšana: Ja validētājs rīkojas negodprātīgi, viņš zaudē daļu no savas ieliktās kriptovalūtas, radot spēcīgu vēlmi krāpties.
 • Atlīdzība: Tik tie godīgie validētāji, kas palīdz nodrošināt tīklu, nopelna atlīdzību, vēl vairāk motivējot viņus rīkoties godīgi.

Randomizēta validācija

 • Validatori: Ne visi var validēt darījumus. Tā vietā validatori tiek izvēlēti pēc nejaušības principa, pamatojoties uz viņu likmes lielumu un citiem faktoriem.
 • grūti uzbrukt: Šis nejaušības princips apgrūtina iespēju kādai vienai vienībai kontrolēt tīklu vai manipulēt ar darījumiem, jo tā iepriekš nezinātu, kas ir validatori.
 • Bizantīna kļūdu tolerance (BFT): Dažas PoS sistēmas izmanto BFT, kas ļauj tīklam darboties pat tad, ja neliels skaits validatoru ir ļaunprātīgi vai nav pieejami.

Izaicinājumi un apsvērumi

 • Koncentrācija: Ja neliela grupa kontrolē lielu daļu no uzliktajām monētām, tā potenciāli var manipulēt ar tīklu. Tā ir nopietna problēma un aktīva pētniecības joma.
 • .Jaunā tehnoloģija: PoS ir jaunāka nekā PoW, un tās ilgtermiņa ietekme uz drošību joprojām tiek pētīta un apspriesta.
 • .Sociālā inženierija: Mērķtiecīgi uzbrukumi varētu apmānīt validatorus, lai tie rīkotos nepareizi.
 • Izgudro līgumu ievainojamības: Izsargājamības viedajos līgumos, kas izvietoti blokķēdē, var tikt izmantotas neatkarīgi no konsensa mehānisma.

PoS piedāvā daudzsološu pieeju blokķēdes drošībai, taču tā nav perfekta. Drošība ir nepārtraukts process, kas prasa pastāvīgu uzraudzību, atjauninājumus un pētījumus, lai novērstu mainīgos draudus. Izvēle starp PoS un PoW ir atkarīga no konkrētā blokķēdes projekta konkrētajām vajadzībām un drošības prioritātēm.

Proof-of-Stake priekšrocības

 • Energoefektivitāte: PoS novērš nepieciešamību pēc energoietilpīgas ieguves aparatūras, ievērojami samazinot blokķēdes tehnoloģijas ietekmi uz vidi. Tas saskan ar pieaugošajām bažām par tādu PoW sistēmu kā Bitcoin ilgtspēju.
 • ātrāki darījumi: PoS parasti piedāvā ātrāku darījumu apstrādes laiku salīdzinājumā ar PoW. Tas ir saistīts ar vienkāršotu validācijas procesu, kurā validatori tiek izvēlēti nejauši, nevis konkurējot ar sarežģītiem aprēķiniem.
 • Lielāka pieejamība: Ikviens, kam ir pietiekami daudz kriptovalūtas, var piedalīties likmju noteikšanā, padarot PoS pieejamāku nekā PoW, kam nepieciešama specializēta aparatūra. Šāda plašāka līdzdalība stiprina tīkla decentralizāciju un drošību.
 • mazāka darījumu maksa: Mazāka enerģijas patēriņa un vienkāršota validācijas procesa dēļ PoS blokķēdēm bieži vien ir zemāka darījumu maksa salīdzinājumā ar PoW blokķēdēm. Tas var būt īpaši izdevīgi mikrotransakcijām un ikdienas lietošanas gadījumiem.

Ieņēmumu trūkumu pierādīšana

 • Koncentrēšanās: Ja nelielai fizisku vai juridisku personu grupai pieder ievērojama daļa no likmju monētām, tās potenciāli var manipulēt ar tīklu vai ietekmēt lēmumu pieņemšanu. 
 • Deleģēšana un pūlu veidošana: Validētāji var deleģēt savas likmju veikšanas pilnvaras trešajām personām, veidojot likmju veikšanas pūlus. Lai gan tas palielina pieejamību, tas var arī novest pie centralizācijas, ja lieli pūli iegūst pārāk lielu ietekmi.
 • Jaunāka tehnoloģija: Salīdzinot ar PoW, PoS ir salīdzinoši jauna tehnoloģija, un tās ilgtermiņa ietekme uz drošību joprojām tiek aktīvi pētīta un apspriesta.
 • Sociālās inženierijas uzbrukumi: Tērķēti sociālās inženierijas uzbrukumi potenciāli varētu apmānīt validatorus, liekot tiem rīkoties nepareizi.
 • Smart Contract ievainojamības: Blokķēdē izvietoto viedo līgumu ievainojamības var tikt izmantotas neatkarīgi no konsensa mehānisma.
 • Iniciālā monētu sadale: Atkarībā no tā, kā tika sadalīta sākotnējā kriptovalūta, var rasties bažas par taisnīgumu un potenciālo centralizāciju, ja liela daļa tiek koncentrēta dažu cilvēku rokās.
 • “Nekas netiek paņemts” uzbrukumi: dažas PoS implementācijas var būt neaizsargātas pret uzbrukumiem “nekas par likmi”, kad validatori var apstiprināt gan derīgus, gan nederīgus blokus bez sodiem.
 • Regulatīvā nenoteiktība: Ar kriptovalūtām un PoS sistēmām saistītie noteikumi joprojām tiek izstrādāti, radot nenoteiktību lietotājiem.

Kās kriptovalūtās tiek izmantots ķīlas apliecinājums?”

Visas ievērojamākās kriptovalūtas izmanto Proof-of-Stake (PoS) konsensa mehānismus, tostarp Ethereum (ETH), Cardano (ADA), Binance Coin (BNB), Polkadot (DOT), Solana (SOL), Tezos (XTZ), Cosmos (ATOM) un Algorand (ALGO)

Kriptovalūtas, kurās izmanto likmes pierādījumu
 • Ethereum (ETH): Pašlaik notiek pāreja no PoW uz PoS, izmantojot Ethereum 2.0 atjauninājumu, kura mērķis ir palielināt mērogojamību un efektivitāti
 • .Cardano (ADA): Viens no pirmajiem plaši pieņemtajiem PoS blokķēdēm, kas pazīstams ar savu pētniecībā balstīto pieeju un koncentrēšanos uz viedajiem līgumiem.
 • Binance Coin (BNB): Binance biržas vietējais žetons, kurā ieviesta hibrīda PoS un autoritātes pierādījuma (PoA) sistēma ātrākai darījumu veikšanai.
 • Polkadot (DOT): Daudzķēžu tīkls ar unikālu sharding arhitektūru, kas izmanto PoS galvenajā ķēdē un ļauj elastīgi izmantot dažādus konsensa mehānismus atsevišķās paračehās.
 • Solana (SOL): Izcila veiktspējas blokķēde, kas pazīstama ar lielu darījumu ātrumu un zemu maksu, izmanto unikālu hibrīda PoS mehānismu ar validācijas mezgliem un vēstures pierādījumu.
 • Tezos (XTZ): ķēdes pārvaldības platforma, kas pazīstama ar savu formālo verifikācijas procesu un grozījumiem, darbojas ar deleģētu PoS sistēmu.
 • Cosmos (ATOM): centrmezglu blokķēde, kas savieno neatkarīgas blokķēdes, savā galvenajā ķēdē izmanto uz bizantīnu kļūdu toleranci (BFT) balstītu PoS sistēmu.
 • Algorands (ALGO): Tīra PoS blokķēde, kas pazīstama ar efektīvu un drošu konsensa mehānismu, kas izstrādāts, lai būtu ātrs un mērogojams.

Nobeiguma vārdi par Paņemšanas apliecinājumu (PoS)

PoS piedāvā daudzsološu alternatīvu PoW, novēršot tā galvenos ierobežojumus. Tomēr ir būtiski apzināties tās problēmas un notiekošos attīstības centienus, lai nodrošinātu drošu un decentralizētu nākotni.

FAQ par likmju apliecinājumu (PoS)

Kāds ir likmes pierādījums vienkāršā valodā?

Par PoS jūs, tā vietā, lai kalnraktu, bloķējat savu kriptovalūtu, lai nopelnītu atlīdzību par darījumu validēšanu.

Kāds ir “Proof-of-Stake” vs. “Proof-of-Work”

Izceliet savu kriptovalūtu vs. risiniet mīklas ar datoriem, abi nodrošina tīkla drošību, bet “stake” ir energoefektīvāks un pieejamāks.

Vai jūs varat pelnīt naudu ar likmju pierādīšanu?

Ja, liekot savu kriptovalūtu un nopelnot atlīdzību.

Vai Bitcoin ir likmju pierādīšana?

Nē, Bitcoin izmanto pierādījumu par darbu (mining).

Kāpēc pierādījums par likmi ir drošs?

Validētāji pakļauj riskam savu kriptovalūtu, tādējādi viņi biežāk rīkojas godīgi.

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem