Kas ir blokķēde?

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem

⚡️Kam ir Blockchain?

Blokķēde ir decentralizēta datu bāze, kas tiek uzturēta lielā skaitā datoru un rūpīgi šifrētā veidā, kas arī samazina darbības izmaksas. Ikviens var piedāvāt savu neizmantoto cietā diska vietu nomai.

⚡️Kā darbojas blokķēde?

Būtībā blokam ir divas daļas: galvene un darījumu saraksts. Darījumu saraksts ir mūsu ieraksti žurnālā. Sadaļā ir ierakstīts izcelsmes laiks, šī bloka hash un iepriekšējā bloka hash.

⚡️ Kas ir 51. uzbrukums?

Uzbrukums 51% ir termins, kas nozīmē, ka uzbrucēja rīcībā jābūt lielākai jaudai nekā pārējā tīklā, sava veida “kontrolpaketei”, kas ģenerē jaudu.

⚡️Kas ir privātās atslēgas?

Privātā atslēga ir rakstzīmju kopums, kas ļauj piekļūt jūsu konta makā esošajiem līdzekļiem. Tikai persona, kurai ir piekļuve šai atslēgai, var pārvietot un tērēt monētas.

⚡️Kas ir publiskās un privātās atslēgas?

Privātā atslēga atšifrē ziņojumu, savukārt publiskā atslēga to šifrē. Šie divi simbolu kopumi darbojas tandēmā: Sūtītājs nevar sākt darījumu bez publiskās atslēgas, bet saņēmējs nevarēs to autorizēt (atšifrēt) bez privātās atslēgas.

⚡️ Kur glabāt privātās atslēgas?

Ir vairākas iespējas, kā glabāt savas privātās atslēgas drošībā. Divas populāras iespējas ir papīra maki un aparatūras maki. Arī mobilie maki, galddatora maki un tīmekļa maki ir piemērotas slepeno piekļuves frāžu glabāšanas vietas.

Kas ir blokķēde? Iespējams, jūs jau esat dzirdējuši šo terminu, bet ko tas patiesībā nozīmē? Būtībā blokķēde ir visu kriptovalūtas darījumu digitālā virsgrāmata. Tā nepārtraukti aug, jo tai tiek pievienoti “pabeigti” bloki ar jauniem ierakstiem. Katrā blokā ir iepriekšējā bloka kriptogrāfiskais hešs, laika zīmogs un darījuma dati. Bitcoin kalēji izmanto īpašu programmatūru, lai atrisinātu sarežģītas matemātiskas problēmas, un apmaiņā pret to saņem atlīdzību bitkoinu veidā.

Šo procesu sauc par ieguvi. Mineri uztur blokķēdi konsekventu, pilnīgu un nemainīgu, atkārtoti pārbaudot un apkopojot no jauna pārraidītos darījumus jaunā bloku grupā, ko sauc par “blokķēdi”.

Kas ir blokķēde un kā tā darbojas?

Kas ir blokķēde

Kas ir izplatītā datubāze un kā tā darbojas? Termins “izplatīta” nozīmē, ka nav centrālās iestādes, kas pārraudzītu šo procesu.

Artem Genkin, ekonomikas zinātņu doktors, vienas no Skillbox Online University un Alpina Publishing Group profesors – “New World, New Man” eksperts – “Māksla vadīt sevi internetā”.

Kas ir blokķēde

Saskaņā ar Anglijas Bankas sniegto informāciju blokķēde ir “tehnoloģija, kas ļauj personām, kuras viena otru nepazīst, uzticēties un dalīties ar ierakstiem par darījumiem. Šajā sistēmā ir grūti slēptā veidā viltojot datus, tāpēc ir pierādīta tās noturība pret korupciju.

Apsveriet kaklarotu. Katra pērlīte ir “bloks” jeb darbības ieraksts, līdzīgi kā blokķēde. Šo kaklarotu – sauktu arī par “ķēdīti” – nevar sabojāt vai iznīcināt. Rezultātā blokķēde ir nesalaužams digitālais darbības ieraksts, ko nevar izmainīt vai iznīcināt. Šīs sistēmas drošība ir ļāvusi to izmantot visdažādākajos lietojumos, sākot no kriptovalūtas līdz viedajiem līgumiem.

Kas ir blokķēde un kā tā darbojas?

Kāds ir galvenais blokķēdes mērķis?

Kas ir blokķēdes tehnoloģija vienkāršā valodā?

Agrāk vērtības nodošana notika, izmantojot skaidru naudu, bet šodien galvenās iesaistītās puses ir bankas, bet rīt, iespējams, tie būs uz blokķēdēm balstīti pakalpojumi.

Vispirms blokķēde ir decentralizēta datubāze, kurā tiek glabāti secīgi bloki ar noteiktām īpašībām (versija, izveides datums, informācija par iepriekšējām tīkla darbībām). Tās struktūra šķiet kā bezgalīgi gara metāla ķēde, kurā savienojumus nevar pārtraukt vai apmainīties ar tiem.

Tehnoloģijas galvenās idejas ir šādas:

 • decentralizācija;
 • izplatīšana;
 • pārredzamība;
 • drošība;
 • nemainīgums.
Blokķēdes tehnoloģija: kas jums jāzina

Blokķēdes ķēde ir grāmata, kurā var pievienot jaunas lapas, taču katra jauna lapa ir jāraksta uz jau esošās lapas, un pārējās lapas nevar mainīt.

Šādā grāmatā varētu būt vēl neredzētas lapas, piemēram, trešās valūtas lapas. Jaunas “lapas” var pievienot, izmantojot darījumus, taču tie nav līdzīgi naudas pārskaitījumiem; drīzāk tie ir kā programmas skripta palaišana. Katrā blokā ir atšķirīgs parametru kopums: nonce, iepriekšējā bloka hash, pašreizējā bloka darījumu kopas hash un laika zīmogs.

Blokā var būt vairāki tūkstoši šādu ierakstu. Kad blokā beidzas atmiņa, tas tiek slēgts, parakstīts un nosūtīts uz jaunu bloku kā hash jeb “pirkstu nospiedums”.

Kāda ir saistība starp blokķēdi un bitcoin?

Kāds ir galvenais blokķēdes mērķis?

Hešs ir rakstzīmju virkne ar unikālu pirkstu nospiedumu. To veido informācija par to, kādi darījumi un cik no tiem ir katrā blokā.

Blokķēdes algoritmi nodrošina, ka dati ir reģistrēti pareizi un pārbaudāmi. Kad darījums ir pabeigts, blokķēde pārbauda katru hash, tad nonāk līdz pēdējam hash, kas apstiprina visu iepriekšējo kodu integritāti un uzticamību, noslēdzot bloku.

Blokķēdi, kas darbojas nepārtraukti un pievieno saites, sauc par ķēdi, kas darbojas nepārtraukti un veido saites. Šis nepārtrauktās verifikācijas process novērš risku, ka kāds varētu pievienot “liekas” monētas vai nosūtīt tīklam kļūdainus datus, jo bloks neiztur verifikāciju un netiek iekļauts tīklā. Rezultātā tā ir nodēvēta par ķēdi, kas darbojas uz “konsensa” pamata.

Kāda ir saistība starp blokķēdi un bitcoin?

Kāda ir saistība starp blokķēdi un bitcoin?

Vispazīstamākais blokķēdes tehnoloģijas pielietojums ir bitcoin, kas pirmo reizi parādījās 2009. gadā. Darījumi ir naudas pārvietošana no viena cilvēka maka uz citu. Katram spēlētājam ir pieejama ķēdē esošā informācija par visiem darījumiem, kas jebkad notikuši tīklā, sākot ar pirmo pārskaitījumu 2009. gadā.

Visā pasaulē pieaugot interesei par blokķēdēm, bitcoin bija pirmais šīs tehnoloģijas pielietojums, kas palīdzēja palielināt izpratni par tās priekšrocībām. Tomēr kopš tā laika ir attīstījušās arī citas kriptovalūtas, izmantojot blokķēdi un tās variācijas, kā arī ne-kripto rīkus, metodes, lai efektīvi izmantotu šo tehnoloģiju.

Darba pierādījums і apliecinājums par likmi (Proof of Work і Proof of Stake)

Blokķēdes un kriptovalūtas saistība

Kalnračiem ir jārisina matemātiskas problēmas. Ko dara kalnrači un kāpēc viņi ir vajadzīgi?

Ja blokķēdes tīkls darbojas kā trešā puse vērtības apritē un līdzīgi kā banku sistēmai, tam ir apkalpotājs: “mezgli” – programmatūras kods, kas darbojas uz specializētas aparatūras un ko uztur lietotāji. Tīkla apkalpotāji ir kalnrači.

Lai veiktu darījumu blokķēdē, vispirms tas ir jāģenerē un pēc tam jāpievieno mempool, kas ir īpaša krātuve, kurā tiek apkopoti darījumi, kas gaida, kad tiks iekļauti blokā un ķēdē.

Kāds ir blokķēdes mērķis?

Ko tieši dara kalnrači?

Lai sāktu darbu pie bloka, kalnrači pieslēdzas mempool un sāk apstrādāt visus rindā esošos darījumus. Skatoties kopumā, process izskatās šādi: Sistēma uzzina par visiem darījumiem mempool un apstrādā tos, pēc tam ieraksta tos blokā un aprēķina hešus. Kalnračim ir jāiesniedz risinājums tīklā, lai apstiprinātu, ka bloks ir derīgs. Ja vairākums kalnraču apstiprina bloku, tas kļūst par konsensa daļu un tiek pievienots blokķēdē. Uzvarējušais kalnračis par savu darbu saņem atlīdzību jaunu monētu vai darījumu maksas veidā.

Blokķēde un Hyperledger

Tādējādi, kad bloks tiek ierosināts tīklā, visiem dalībniekiem ir jāsaskaņo, un, ja lielākā daļa kalnraču to pieņem un tam piekrīt, šis bloks tiek pievienots tīklam. Tas nozīmē, ka blokķēdes darbībai ir nepieciešams konsenss jeb lēmums, ko atbalsta vairākums. Kalnraču ieguvēji saņem naudu no tīkla kā atlīdzību par savu darbu un savu izmaksu segšanai.

Blokķēde ir sadalīta datubāze, kas nodrošina drošus, pārredzamus un pret viltojumiem drošus darījumus. Tā ir tehnoloģija, kas nodrošina tādas kriptovalūtas kā Bitcoin un Ethereum. Izprotot, kā darbojas blokķēde, jūs varat labāk izprast šīs pārveidojošās tehnoloģijas potenciālo ietekmi. Paldies, ka izlasījāt! Mēs ceram, ka šis raksts palīdzēja jums uzzināt vairāk

Atšķirība starp PoW un PoS

Atšķirība starp PoW un PoS

Svarīgākā atšķirība starp šīm divām metodēm ir tā, ka “pierādījums par darbu” ir metode, ar kuras palīdzību tiek verificēti darījumi, savukārt “pierādījums par likmi” darbojas, pamatojoties uz “lietotāju likmēm”. Divi galvenie kalnrūpniecības veidi ir “pierādījums par darbu” un “pierādījums par likmi”, bet visi tie tiek veikti, izmantojot “pierādījuma par darbu” algoritmu.

Kā darbojas blokķēdes darījumi?

Lai veiktu bankas pārskaitījumu, lietotājam vispirms ir jāizveido konts, izmantojot savu personisko informāciju, tad tajā jāiemaksā nauda un tikai pēc tam var veikt darījumus.

Lai veiktu darījumu blokķēdē, ir nepieciešamas tikai divas atslēgas: publiskā atslēga un privātā atslēga.

Blokķēdes tehnoloģijas drošība

Publiskā atslēga ir skaitļu un simbolu kopums, ko var apskatīt jebkurš bitcoin tīklā un kas ir naudas maka adrese naudas pārskaitīšanai.

Vissvarīgākā ir “privātā atslēga”. Tā tiek izmantota, lai autentificētu visus naudas makā veiktos darījumus, tāpēc tā ir rūpīgi jāuzmana.

Informācija tiek atšifrēta tikai ar lietotāja privāto atslēgu, kuru var atšifrēt jebkurš, izmantojot viņa publisko atslēgu. Maku un darījumus nevar atvērt vai nodot, jo viss ir šifrēts ar lietotāja privāto atslēgu. Šādā veidā ir iespējams atklāt datus par katru jebkurā kontā veikto darījumu, taču šī sistēma ir pilnīgi caurspīdīga, jo blokķēde ir publiski apskatāma virsgrāmata.

Kas ir blokķēdes tehnoloģija?

Kādi ir darījumi blokķēdē?

Lietotāja privāto atslēgu nedrīkst atklāt nevienam, jo tā ir atslēga, kas nodrošina piekļuvi visiem lietotāja darījumiem un autorizē tos.

Pirms katra darījuma apstiprināšanas un pievienošanas blokķēdē blokķēdes tīklam ir jāpanāk vienprātība par tā stāvokli.

Vai jūs zināt visus blokķēdes veidus?

https://www.oracle.com/ca-en/blockchain/what-is-blockchain/#types

Kāds ir blokķēdes mērķis?

Lai gan mūsdienās daudzi cilvēki blokķēdes tehnoloģiju saista ar Bitcoin, tas nav pareizs savienojums. Blokķēde ir metode, kas izmanto dalītu datu glabāšanai un ko var izmantot dažādiem mērķiem, piemēram:

 • vēlēšanas un balsošana;
 • pārdošana;
 • apdrošināšana;
 • dokumentu pārvaldība;
 • loģistika;
 • aizdošana;
 • nekustamais īpašums.
Kas ir blokķēdes tehnoloģija?

Daudz vairāk lietu, kurām nepieciešama uzticama aizsardzība un kuras var glabāt kā datus. Bitcoin ir tikai viens no daudzajiem projektiem, kas ir ieguvis lielu uzmanību milzīgā cenu kāpuma rezultātā, un visa šī “ažiotāža” novērš uzmanību no fantastiskas tehnoloģijas, kas var padarīt pasauli labāku.

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem