Tornado Cash dibinātājs 1,2 miljardu ASV dolāru naudas atmazgāšanas skandālā

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem

Nīderlandes pilsētā Hertogenbošā 26. martā sāksies ar Tornado Cash saistītā vadošā attīstītāja Alekseja Perceva tiesas prāva, kurā viņam tiek izvirzītas apsūdzības naudas atmazgāšanā un kurā viņš nonāks tiesas vētras epicentrā.

Apsūdzības, kas sīki izklāstītas trīs lappušu garajā apsūdzības rakstā, ar kuru iepazinās DL News, apgalvo, ka Pertsev veicinājis nelikumīgi iegūtu līdzekļu atmazgāšanu vairāk nekā 1,2 miljardu ASV dolāru apmērā.

Nīderlandes tiesībsargājošās iestādes apgalvo, ka Percevs kopš viņa aizturēšanas 2022. gada augustā ir sistemātiski iesaistījies naudas atmazgāšanas praksē. Tomēr viņa aizstāvības advokāts Kīts Čengs apgalvo, ka apsūdzības ir neskaidras un tajās nav konkrēti norādītas darbības, kuras Percevs esot veicis un kuras varētu būt noziedzīgs nodarījums.

Tornado naudas skandāls: Pertsev ir saistīts ar kriptogrāfijas naudas atmazgāšanu.

Apsūdzības rakstā tiek piedāvāts ieskats apsūdzības stratēģijā, norādot, ka Pertsev sadarbojās ar citām personām, lai atmazgātu naudu, izmantojot Tornado Cash – kriptovalūtas sajaukšanas pakalpojumu, kas paredzēts, lai slēptu darījumu izcelsmi.

Apsūdzība ir norādījusi 36 konkrētus darījumus, kas novirzīja līdzekļus no decentralizētām finanšu platformām uz Tornado Cash, īpaši ietverot ievērojamus Ethereum (ETH) darījumus. To izcelsme bija no tādām vienībām kā Ronin Bridge, kas tika kompromitēta 625 miljonu ASV dolāru zādzībā 2022. gadā, uzbrukumā, kas tiek piedēvēts Ziemeļkorejas kibersindikātam Lazarus.

Arī citas apsūdzībās minētās decentralizētās platformas, piemēram, Harmony un Nomad Bridge, ir līdzīgi iesaistītas drošības pārkāpumos. Amerikas Savienotās Valstis jau iepriekš bija noteikušas sankcijas pret Tornado Cash, apsūdzot to par šajos incidentos nozagto miljonu dolāru atmazgāšanas veicināšanu. Pēc aresta Nīderlandē Pertsev tika turēts apcietinājumā gandrīz deviņus mēnešus, un pašlaik viņam tiek piemērota GPS uzraudzība ar stingriem ceļošanas ierobežojumiem.

Kritiskā tiesas prāva: Pertsev lieta ir gatava noteikt kriptogrāfijas radītāju nākotni.

Šīs tiesas spriedumam var būt tālejošas sekas kriptovalūtu kopienai. Notiesājošs spriedums varētu radīt visaptverošu piesardzības sajūtu izstrādātāju un atvērtā pirmkoda programmatūras kopienas vidū, kas baidās no iespējamas ASV regulatīvo iestāžu rūpīgas pārbaudes par viņu dalību projektos, kuri vēlāk varētu tikt uzskatīti par aizdomīgiem.

Juridisko cīņu pret Pertsev daudzi kriptovalūtu pasaulē uztver kā uzbrukumu pašai programmatūras izstrādes būtībai.

Viņa aizstāvībai ir mobilizējies plašs atbalstītāju loks, tostarp ievērojama kriptovalūtas birža Coinbase, Ethereum izstrādātājs Prestons Van Loons un Vašingtonā bāzētā Blockchain asociācija. Viņi aizstāv principu, ka programmatūras radīšanai nevajadzētu automātiski iesaistīt personu naudas atmazgāšanā vai ar to saistītās noziedzīgās darbībās. Šī nostāja sasaucas ar aizstāvības kritiku, ka apsūdzības rakstā nav pienācīgi noskaidrots precīzs Pertseva iespējamo nelikumīgo darbību raksturs.

Lai gan Nīderlandes prokurori atzīst argumentu, ka programmatūras izstrāde pati par sevi nav krimināli sodāma, tie, šķiet, norāda, ka Pertsev apsūdzība varētu balstīties uz tiešas saiknes pierādīšanu starp viņa izstrādes darbībām un nelikumīgu naudas atmazgāšanu.

Paredzams, ka tiesas procesa gaitā tiks padziļināti pētītas niansētas attiecības starp kodēšanas praksi, apsūdzībām naudas atmazgāšanā un tiesisko atbildību kriptovalūtas jomā.

Alekseja Perceva tiesas process ir izšķirošs pavērsiens, kas varētu būtiski ietekmēt kriptovalūtas attīstības trajektoriju un tās tiesisko regulējumu nākotnē.

Iesācējs

Iesācēja ceļvedis par kriptovalūtām

Starpposma

Rokasgrāmata iesācējiem par blokķēdēm un kriptovalūtām

Eksperts

kriptovalūtā News ekspertiem